1. Home
  2. Covid-19

Category: Covid-19

Бројот на заразени од Ковид-19 продолжува да расте

Бројот на заразени од Ковид-19 продолжува да расте

Во изминатото деноноќие се регистрирани 1.635 нови случаи на КОВИД-19, а девет лица починале сите во болнички услови, соопшти Министерството за здравство. Направени се 7.564 тестирања во изминатите 24 часа. Најмногу нови случаи има во…

Read More
СЗО препорачува два нови лекови за борба против ширењето на омикрон

СЗО препорачува два нови лекови за борба против ширењето на омикрон

Податоците на СЗО покажуваат дека омикрон, кој ја избегнува заштитата што ја обезбедуваат многу вакцини и терапии, е идентификуван во 149 земји. Брзо го заменува делта-сојот како доминантна варијанта. Од панелот на Светската здравствена организација…

Read More
Протекоа пораки на е-пошта на научници: Мислиме дека вирусот излегол од лабораторија

Протекоа пораки на е-пошта на научници: Мислиме дека вирусот излегол од лабораторија

Британските и американските научници од почетокот се сомневаа дека постои голема веројатност Ковид-19 случајно да излегол од лабораторијата во Вухан. Сега тоа можат да го докажат. Според информациите, се покажа дека тие јавно молчеа за…

Read More
Короната посебно напаѓа еден орган, а не се белите дробови!

Короната посебно напаѓа еден орган, а не се белите дробови!

Короната е системско заболување кое може да ги зафати сите органи во телото, а почна да се истакнува уште една последица за која досега не се зборуваше – ефектот на корона вирусот врз бубрезите. Српскиот…

Read More
Гагачовска: Алармантна станува ситуацијата со Ковид 19 во Битола

Гагачовска: Алармантна станува ситуацијата со Ковид 19 во Битола

Состојбата со Ковид 19 во Битола станува алармантна, вели директорката на Клиничката Болница др.Билјана Гагачовска. Изминатите денови се регистрирани над 250 прегледи на пациенти со симтоми на Ковид. За разлика од минатите бранови, во овај…

Read More
Овие се бројките од новозаразени од Коцид-19 денеска во државата, во Битола….

Овие се бројките од новозаразени од Коцид-19 денеска во државата, во Битола….

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.173 тестови, а регистрирани се 1.865 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 871, Битола – 177, Прилеп…

Read More
Секој четврти тестиран во земјава е позитивен, омикрон руши рекорди и во Европа

Секој четврти тестиран во земјава е позитивен, омикрон руши рекорди и во Европа

Секој четврти тестиран за ковид-19 во земјава е позитивен на вирусот, покажуваат статистиките на Министерството за здравство. Вчера од 7 123 тестирани граѓани дури 1 822 беа позитивни што е околу 25,5 отсто. Слично беше…

Read More
5 погрешни тврдења за пренесувањето на корона вирусот!

5 погрешни тврдења за пренесувањето на корона вирусот!

Преплавени сме со информации за трансмисијата на новиот коронавирус SARS-CoV-2. Но, додека некои од нив се вистинити и ни помагаат да се заштитиме, други се сосема неточни и ни создаваат паника, стрес и анксиозност. Еве…

Read More
Данска ги олеснува мерките и покрај заканите на омикрон

Данска ги олеснува мерките и покрај заканите на омикрон

Данската влада предложи олеснување на мерките за заштита од ковид, вклучително и повторно отворање на кината и одржување на музички настани, бидејќи стапките на хоспитализација опаѓаат и покрај рекордно високиот број на заразени, пренесува Ројтерс.…

Read More
Ширењето на Омикрон е на пат кон нагло паѓање, тврдат експерти од Британија и САД

Ширењето на Омикрон е на пат кон нагло паѓање, тврдат експерти од Британија и САД

Научници гледаат знаци дека алармантниот бран на Омикрон можеби го достигнал својот врв во Британија и САД, по што бројот на новозаразени може да почне нагло да опаѓа. Причината за ова е што Омикрон станал…

Read More