• 20-10-2021
  1. Home
  2. Ballina

Category: Opinion

Në demokraci secili qytetarë mund të marrë pjesë në procese politike

Në demokraci secili qytetarë mund të marrë pjesë në procese politike

Shkruan Donika Bakiu Në demokraci, secili qytetar mund të marrë pjesë në këto procese – duke pranuar lirisht informacione për çështjet politike, duke shprehur në mënyrë të hapur mendimin e vet mbi çështjet publike, duke…

Read More
Gazetari i njohur shqiptar – sfida me këtë murtajë qenka e paparashikueshme

Gazetari i njohur shqiptar – sfida me këtë murtajë qenka e paparashikueshme

Shkruan Isak Ramadani Ka disa dite qe po rikuperohem ne Klinike pas simptomave te Covidit. Ndonese, dozen e dyte, Sinopharm e kam marre me 2 qershor, kjo dtth se sfidat me ‘murtajen’ e re qenkan…

Read More
Huduti: Edhe femrat duhet me pas hise te baba, pse të kujna janë ato?

Huduti: Edhe femrat duhet me pas hise te baba, pse të kujna janë ato?

Ka shumë kohë që merrem me të drejtat e njeriut në veçanti të drejtat e grave dhe barazinë gjinore., kam qenë dhe gjithmonë do të jemë pro ndarjes se trashigimis pronsore per vajzat motrat dhe…

Read More
Nano: Pse ta dëgjojmë ezanin kur nuk jemi të gjithë musliman?

Nano: Pse ta dëgjojmë ezanin kur nuk jemi të gjithë musliman?

Shkruan Mustafa Nano Në Tiranë ka ndodhur një ngjarje e rëndë, me të cilën nuk merret askush. Në një Comedy Club (nuk e kam ditur që ekziston një i tillë), dikush me prirje komike ka…

Read More
Hasan Prishtina (1873-1933), ideolog i çlirimit dhe i bashkimit kombëtar të shqiptarëve, intelektual e atdhetar…

Hasan Prishtina (1873-1933), ideolog i çlirimit dhe i bashkimit kombëtar të shqiptarëve, intelektual e atdhetar…

Hasan Prishtina, ishte njëri ndër ideologët kryesorë të çlirimit dhe bashkimi kombëtar të shqiptarëve. Vepra dhe tërë jeta e tij kanë qenë të lidhura me fatin e kombit e Atdheut. Me një natyrë të çiltër,…

Read More
Drejtori i Hematologjisë Kadriu: Vaksinohuni!

Drejtori i Hematologjisë Kadriu: Vaksinohuni!

Të nderuar bashkvendas, Duke ndjekur situatën çdo ditë nga afër dhe nga numrat të cilët çdo ditë arrijnë deri te neve si Klînikë , më brengosin trendet e rritjes së numrit të infèktuarve me varîantin…

Read More
Shqiptarët kanë durim dhe mirëkuptim për mosmarrëveshjen me Bullgarinë, por deri kur?

Shqiptarët kanë durim dhe mirëkuptim për mosmarrëveshjen me Bullgarinë, por deri kur?

Shkruan Sefer Tahiri Politika shqiptare dhe komuniteti shkencor kanë një qasje objektive dhe kuptojnë se çështjet në tryezë me Bullgarinë nuk janë aspak të lehta për t’u zgjidhur. Por, nga ana tjetër, mbase në mënyrë…

Read More
Ibishi: “Çfarë po mundohet t’u shet BDI qytetarëve?”

Ibishi: “Çfarë po mundohet t’u shet BDI qytetarëve?”

Si pasojë e prezentimit të platformës së gjelbërt nga BDI reagime të shumta nuk kanë munguar nga qytetarët. Së fundmi, mbi këtë çështje ka komentuar edhe Driton Ibishi nëpërmjet një statusi në Facebook ku ka…

Read More
Zeka: Ata që e patën në dorë ta lartësonin UÇK’në për 20 vjet ishin të zënë duke vjedhur

Zeka: Ata që e patën në dorë ta lartësonin UÇK’në për 20 vjet ishin të zënë duke vjedhur

Ish-deputeti, Milaim Zeka, ka shkruar në profilin e tij pas reagimeve të shumta dhe akuzave në drejtim të presidentes Vjosa Osmani, se nuk e ka përmendur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, shkruan Gazeta Express. Zeka në…

Read More
Kimete Berisha: PDK’ja e ka shkatërruar Kosovën në emër të UÇK’së

Kimete Berisha: PDK’ja e ka shkatërruar Kosovën në emër të UÇK’së

Gazetarja Kimete Berisha përmes një shkrimi në llogarinë e saj në facebook, ka thënë se Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e ka shkatërruar Kosovën në emër të UÇK’së. Madje sipas saj, në emër të UÇK’së…

Read More