18-vjeçarja vdiq pasi u vaksinua kundër Covid – ja detajet!

Estimated read time 2 min read

Pesë mjekë të urgjencës janë regjistruar si të dyshuar për vdekjen e Camilla Canepa, studentes 18-vjeçare e cila ndërroi jetë në qershor 2021 në spitalin San Martino të Xhenovas pasi u vaksinua kundër Covid me “AstraZeneca”.

Autopsia zbuloi se Camilla nuk kishte patologji të mëparshme dhe nuk kishte marrë asnjë mjekim që mund të ndikonte në reaksion ndaj vaksinës. Sipas hetuesve vdekja nga tromboza ishte e lidhur në mënyrë të arsyeshme me një efekt negativ nga administrimi i vaksinës anti-Covid. Në veçanti, sipas prokurorisë, kur vajza hyri në dhomën e urgjencës Lavagna në mbrëmjen e 3 qershorit 2021, mjekët nuk kryen të gjitha testet diagnostikuese të kërkuara nga protokolli terapeutik i zhvilluar nga rajoni i Ligurias për trajtimin e sindromës Vitt (trombocitopeni imune trombotike) e induktuar nga vaksina, e cila preku vajzën pas infuzionit të dozës së vaksinës.

Advertisement

Ekzekutimi i këtyre diagnostikimeve do të kishte lejuar, sipas prokurorëve, që të formulohej diagnoza e saktë e patologjisë dhe të adoptohej menjëherë trajtimi terapeutik, i cili do t’i lejonte pacientit të mbijetonte.

Të gjithë ata që janë nën hetim akuzohen edhe për veprën e mashtrimit pasi nuk kanë vërtetuar në dokumentacionin shëndetësor se vajza i është nënshtruar vaksinimit kundër Covid.

Advertisement
Advertisement

You May Also Like