• 27-10-2021
  1. Home
  2. Biznes

Category: Biznes

“Xiaomi”, shitësi numër dy në botë i smartphone-ve

“Xiaomi”, shitësi numër dy në botë i smartphone-ve

Kompania kineze e telefonave inteligjentë “Xiaomi” është bërë shitësi numër dy në botë i smartphone-ve, për herë të parë në tremujorin e dytë të këtij viti, sipas kompanisë së kërkimit të tregut “Canalys”, shkruan “China…

Read More
Erdoğan: Do ta bëjmë vendin tonë një nga 10 ekonomitë më të mëdha në botë

Erdoğan: Do ta bëjmë vendin tonë një nga 10 ekonomitë më të mëdha në botë

Me guximin e marrë nga fuqia e infrastrukturës tonë, ne rrisim vazhdimisht objektivat, kapacitetet dhe zgjerojmë kryesisht fushat e reja të prodhimit”, tha presidenti Erdoğan Stamboll- Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se “Do…

Read More
Bie dollari hyp nafta

Bie dollari hyp nafta

Në tregjet e këmbimit valutor, vlera e dollarit ndaj vlerës së valutave ra ndjeshëm. Indeksi i dollarit, i cili tregon vlerën e ekonomisë amerikane, kundrejt gjashtë monedhave të tjera më të rëndësishme botërore, këtë mëngjes…

Read More
Si njeriu më i pasur në botë, Elon Musk dëshiron të paguhet në Bitcoin

Si njeriu më i pasur në botë, Elon Musk dëshiron të paguhet në Bitcoin

Tesla dhe themeluesi i SpaceX thanë se ai kurrë nuk do ta refuzonte kriptomonedhën. Elon Musk, themeluesi miliarder i Tesla dhe SpaceX, dhe i cili sapo u bë njeriu më i pasur në botë, pretendoi…

Read More
Elon Musk bëhet personi më i pasur në botë, ia kalon shefit të Amazonit

Elon Musk bëhet personi më i pasur në botë, ia kalon shefit të Amazonit

Elon Musk është bërë personi më i pasur në botë, duke kaluar shefin e Amazonit, Jeff Bezos, falë rritjes enorme që aksionet e “Teslas” kanë përjetuar së fundmi. Pasuria e shefit të kompanisë së veturave…

Read More
Flet drejtori i Pfizer: Normaliteti do të rikthehet së shpejti

Flet drejtori i Pfizer: Normaliteti do të rikthehet së shpejti

Mund të duhet pak kohë, por aktualisht zgjidhjet që kemi në duar janë aq efektive sa është vetëm çështje kohe për të arritur në fundin e pandemisë, deklaroi CEO i Pfizer Albert Bourla për transmetuesin…

Read More
Jeton me qira, s’ka shërbëtorë, bën vetë pazarin – Kjo është Angela Merkel

Jeton me qira, s’ka shërbëtorë, bën vetë pazarin – Kjo është Angela Merkel

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel e cila njihet si gruaja më e fuqishme në botë dhe që Gjermanisë i eksporton 1500 miliardë euro çdo vit, nuk jeton në ndonjë pallat, rrethuar me shërbëtorë, përcjell nmk-post.com…

Read More
“Louis Vuitton” nxjerr në shitje çantën me flamurin shqiptar

“Louis Vuitton” nxjerr në shitje çantën me flamurin shqiptar

Marka “Louis Vuitton” ka nisur të prodhojë një seri të çantave me flamuj të ndryshëm të vendeve. Mes tyre marka e njohur botërore ka prodhur edhe një çantë me flamurin shqiptar, e cila tashmë ka…

Read More
Biznesmeni tetovar Nazif Destani hyn në biznesin e prodhimit të makinave

Biznesmeni tetovar Nazif Destani hyn në biznesin e prodhimit të makinave

Një investitor shqiptar përfshihet për herë të parë në industrinë e prodhimit të automjeteve. Është fjala për biznesmenin Nazif Destani i cili është sipërmarrësi dhe investitori kryesor i kompanisë “Next. e.GO Mobile”, një linjë gjermane…

Read More
Kaos me ndihmën prej 6 mijë denarëve, bankat s’kanë marrëveshje me Qeverinë

Kaos me ndihmën prej 6 mijë denarëve, bankat s’kanë marrëveshje me Qeverinë

Bankat ende nuk kanë nënshkruar marrëveshje me Qeverinë për të qenë në gjendje të paguajnë gjashtë mijë denarë të ndihmës shtetërore në llogaritë e qytetarëve. Dhjetë ditë para skadimit të afatit për këtë masë, ne…

Read More