Breaking News :

nothing found
10-06-2023

Opinion – LIDERI QË STUDOI HISTORI DHE E RISHKROI ATË

Advertisement

Shkruan: Shefat M. Ademi
Këto ditë, gjatë leximit të veprës “Hashim Thaçi dhe Lu*fta e Kosovës” të autorëve Blendi Fevziu dhe Baton Haxhiu më shumë se një histori  rreth politikës së tij, i ngjanë  një ditar historik rreth punës së filluar, që nga vitet më të vështira në të cilëm po kalonte Kosova mar;tire.
Dihet botërisht se figura e tij prej politikani e lu*ftëtari, prej mbarimit të shekullit XX dhe fillimit të shekullit XXI, lidhej me personalitetin  e tij. Një student historie, i cili u lind dhe u rrit në Skënderaj të Drenicës. Proceset politike, në të cilën po kalonte populli kosovar, që nga demostratat e vitit 81 e deri te ato 98-98, ishin vitet ku ai shkroi historinë më të re të popullit të Kosovës. Lu*ftën e përgj*akshme në të cilën Millosheviqi e kishte decentarlizuar në Kosovë, pas humbjes së saj në Kroaci dhe Bosnje rradha e tij kishte destinacion Kosovën, por edhe këtu ai do të kapitulloj dhe Kosova njëherë e përgjithmonë do të shkëputet nga sistemi jugosllav.
Demostratat e vitit 81, Hashim Thaçin  më shumë se një student historie, do ta gjejë një prijës kryesor i cili do t’i mbështes si moralisht ashtu edhe politikisht. Syprimimi i autonomisë së Kosovës 1974, ishte nisma më e keqe që pushteti jugosllav kishte marrë atëherë. Pushteti i Millosheviqit po ushtronte te*rror, të vazhdueshëm mbi popullatën civile të Kosovës.
Lëvizjet e para gu*errilase, do të jenë formimi i grupit të Drenicës në krye me Adem Jasharin i cili, që nga vitet 1993 do të niset në Shqipëri për të bërë ushtrime l u f t a r a k e dhe për t’u përgatitur, për një l u f t ë të ar matosur kundër policisë dhe us*htrisë jugosllave. I riu nga Prekazi i Drenicës, ku serbët do të bëjnë tri rrethime në kullën e tij, që tashmë ishte bërë qëndresë e pamposhtur së bashku  me familjen e tij, do ta ndalin hovin e eg*ërsuar kundër grupit të Prekazit dhe gjegjësisht familjes së tij.
Hashim Thaçi së bashku me grupin e Prekazit më vitin 1993, do ta su lmojnë stacionin policor të Serbisë në Gllogovcin e atëhershëm të cilën pas Lu*ftës është emëruar Drenas, atë do ta dë*nojnë me  10 vjet burgim. Por i riu nuk do të dorëzohet, politikën e tij do ta dislokoj në Shqipërinë e pluralizmit politik të themeluar pas regjimit komunist. Ai do të gjej ngrotësi nga ish- kryeminstri Pandeli Majko i cili nuk do rresht së përkrahuri djemtë e rinjë që i’a kishin mësyrë çlirimin e Kosovës.
Edhe pse i dë*nuar ai do të futet vazhdimisht në Kosovë ilegalisht, saqë Sigurimi Shtetëror Serb, nuk do të mund të bie në gjurmët e tij, prandaj ata e etiketuan me nofkën Gjarpri (Zmija). Vr*asjen e familjes Jashari më 5, 6 dhe 7 mars 1998 ai do ta përjetojë rëndë, sepse i gjendur në Llozanë të Zvicrrës si i dënuar politik së bashku me Xhavit Halitin dhe shokë të tjerë, do t’ia mësyjnë Kosovës dhe do të hynë ile*galisht në Kosovë dhe më për të mos dalë deri në çlirimin përfundimtar.

Sp*astrimi etnik, tashmë kishte arritur kulmin kur atëherë Thaçi do të ngarkohet me detyrën e Kryetarit të Grupit Negociator me Serbinë më 1999, në Rambuje të Francës. Djaloshi i ri po hynte në historinë më të re të Kosovës, po i jepte asaj më të mirën atë Pavarësinë e plot. Politikanët që morrën pjesë në bisedime me Millosheviqin në Francë ishin: Hashim Thaçi që përfaqësonte krahun e lu*ftës, Ibrahim Rugova Kryetar i LDK-së, Rexhep Qosja Akademik i letërsisë, Veton Surroi drejtor i gazetës “Koha Ditore” e shumë të tjerë.
Politika dhe ngjarjet e l u f t ë s, që zhvilloheshin në Kosovë ishin në dioptrinë e Shteteve të Bahkuara të Amerikë (SHBA), me Presidentin Bill Klinton dhe Sekretaren e Shtetit Medllin Ollbrajt, atë të NATO-s, me në krye Gjeneralin Ueslli Kllark, Britaninë e Madhe me Kryeministrin Toni Bler e Ambasadorin Kritofer Hill, dhe Gjermaninë e Kancelarit Shrëder. E vetmja që ishte kundër, intervenimit të NATO-s, në Kosovë ishte Rusia e Presidentit të atëhershëm Boris Jellcin.
Millosheviqi në asnjë rrethanë nuk pranonte autonomi për shqiptarët e Kosovës, dhe e dinte që mos nënshkrimi i Rambujesë, do të pasonte me bo*mbardim dhe vëretë ndodhi ashtu. F o r c a t e NATO-s, hynë në Kosovë dhe me nënshkrimin e Marrëveshjes së Kumanovës, të  firmosur nga pala jogosllave ku u arrit që ushtria dhe pol*icia jugosllave të tërhiqen përfundimisht nga Kosova duke  lejuar vendosjen e us*htrisë së KFOR-it.
Pas mbarimit të lu*ftës Thaçi, themeloi Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), të cilit i’u bashkangjitën të gjithë shokët e lu*ftës, dhe duke qeverisë vendin e duke çuar shum procese përpara. Si Kryeministër, ai me 17 shkurt të vitit 2008, lexoi Deklaratën e Pavarësisë së Kosovës në Parlament ku njëzëri u shpall edhe Republikë.
Ngjarjet që pasuan në politikën kosovare,Thaçi për disa mandate ishte shef qeverie kur më pas u bë edhe President i Republikës. Mirëpo gjërat nganjëherë mund të marrin edhe kahje të shtrembëruara. Më 2011, Parlamenti Europian votoi rezolutën e Senatorit Zvicerran Dik Marti, duke etiketuar luftën çlirimtare,  ai ngriti dyshime se gjoja kjo ushtri ka bërë tra*fikime njerëzore në Burrel të Shqipërisë.
Më 24 qershor 2020, kur po udhëtonte në SHBA për nënshkrimin e Marrëveshjeve me palën serbe nën patronazhin e ish-Presidentit Donald Tramp, ai u desh të kthehet sepse Dhoma e Specializuar në Hagë i’a kumtoi ak ta*kuzën. Ku më 9 nëntor 2020 doli para kësaj Gjykate, duke mos e pranuar këtë akta*kuzë të cilësuar si të pabazë.
Ky libër me një histori të jashtzakonshme me plot, mundime vuajtje dhe në fund fitore e ngrenë lart figurën e Hashim Thaçit të cilësuar si babai dhe arkitekti i Pavarësisë së Kosovës.

 

Advertisement

Read Previous

NE MAQEDONI KA RRETH 800.000 SHQIPTARE APO RRETH 40%

Read Next

Përderisa krejt shtetet përgatiten për vaksinim, Filipçe nuk bën asnjë zgjidhje