• 20-10-2021

Trump i bën thirrje Guvernatorit të Georgias ta prish rezultatin në këtë shtet

Presidenti Donald Trump të shtunën i bëri thirrje Guvernatorit të Georgias Brian Kemp të thërrasë menjëherë një seancë të posaçme të parlamentit të shtetit dhe të bindë ligjvënësit të shpallin të pavlefshme fitoren e Presidentit Biden në vend, njoftoi CNN.

Trump bëri presion Kemp për të thirrur një seancë të veçantë dhe për të bindur ligjvënësit e shtetit për të zgjedhur votuesit e tyre për ta mbështetur atë, njoftoi CNN.

 

Ai gjithashtu i kërkoi guvernatorit të republikës të urdhërojë verifikimin e fletëve të votimit në mungesë.

Presidenti në detyrë shkoi në Twitter për t’iu përgjigjur postimit të Kemp, duke thënë se ai kishte kërkuar vazhdimisht për një rishikim publik të fletëve të votimit në vend.

“Por ju kurrë nuk keni marrë një verifikim të nënshkrimit! Populli juaj refuzon të bëjë atë që ju kërkoni të bëjnë. Cfare fshihni Më e pakta që mund të bësh është të mbledhësh menjëherë një seancë të veçantë të parlamentit të shtetit. “Ju mund ta bëni atë lehtësisht dhe menjëherë”, i tha Trump guvernatorit të Georgias.

Më parë, Washington Post njoftoi se Guvernatori Kemp kishte refuzuar kërkesën e Trump për të mbajtur një sesion të posaçëm të legjislaturës për të përmbysur fitoren e Biden në vend.

 

Kemp thuhet se shpjegoi se ai nuk kishte asnjë autoritet për të urdhëruar një kontroll të tillë.

Trump dërgoi cicërimën pak para se të udhëtonte në Gjeorgji për të ndihmuar fushatën për dy senatorë republikanë nga ai shtet për të mbajtur vendet e tyre në Senat në zgjedhjet e janarit.

Sipas rezultateve paraprake, Trump humbi Georgian dhe 16 votuesit e saj nga Joe Biden. Sidoqoftë, Trump ende refuzon të pranojë humbjen në zgjedhjet në SHBA dhe ekipi i tij ligjor ka ngritur padi të shumta në disa vende.

Read Previous

U kall Parisi sërish!

Read Next

Dalin në treg çizmet anti-Covid për të ruajtur distancën, ja sa kushtojnë

%d bloggers like this: