Breaking News :

nothing found
28-09-2022

Rusia arreston opozitarin Navalni – BE dhe shtete e quajnë të papranueshme

Advertisement

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha sonte se arrestimi i Alexei Navalny pas arritjes në Moskë ishte i papranueshëm dhe bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të tij.
Policia ruse arrestoi sot kritikun kryesor të Kremlinit, Alexei Navalny, pas mbërritjes së tij në aeroportin gjerman Sheremetyevo ndërsa po përgatitej të kalonte kontrollin e pasaportave, ka konfirmuar Shërbimi Federal i Burgjeve i Rusisë (FSIN).

Navalny është shëruar në Gjermani muajt e fundit pasi mbijetoi një helmim.
Ministri i Jashtëm i Bashkimit Evropian Josep Borrell u bëri thirrje autoriteteve ruse të respektojnë të drejtat e Alexei Navalny dhe kërkoi në Twitter lirimin e tij.

“Politizimi i sistemit të drejtësisë është i papranueshëm,” tha Borrell.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki gjithashtu bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të Navalny dhe i kërkoi BE të përgjigjej për arrestimin e tij.

“Arrestimi i Navalny është një përpjekje tjetër për të frikësuar opozitën demokratike në Rusi. Një përgjigje e shpejtë dhe e qartë në nivelin e BE është thelbësore. Respektimi i të drejtave të qytetarëve është themeli i demokracisë,” shkroi Morawiecki në Twitter.

“Unë u bëj thirrje autoriteteve ruse që të lirojnë të arrestuarin menjëherë,” shtoi ai.
Më parë, Lituania, Letonia dhe Estonia kërkuan lirimin e Navalny dhe reagimin e BE, duke kërkuar gjithashtu futjen e masave kufizuese kundër Rusisë.
Në gusht 2019, Navalny u dërgua në Gjermani pasi ra në koma në një fluturim nga Siberia. Gjermania dhe vendet e tjera perëndimore pretendojnë se ishte një sulm me agjent nervor, por autoritetet ruse mohojnë çdo përfshirje në çështje.

Advertisement

Read Previous

Përfundon pjesa e parë, Inter në epërsi ndaj Juves

Read Next

Inter mposht Juventusin