Breaking News :

nothing found
01-02-2023

Rama: Shqipëria ndër vendet e para për vaksinim

Advertisement

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në Facebook shkruan se në fundjavë vjen sasia e radhës e vaksinave anti-covid në vendin tonë.
“Shqipëria do të vijojë të qëndrojë në vendet e para të klasifikimit europian për shpejtësinë e vaksinimit dhe ne do ta tejkalojmë objektivin e 500 mijë të vaksinuarve brenda Majit”, shkruan Rama.
“Sapo jemi njoftuar që ditën e shtunë vijnë edhe 40 mijë doza të AstraZenecas nga instrumenti Covax”, tha Manastirliu. Nga ana tjtër imunizimi për grupmoshën mbi 60-vjeçare ka nisur edhe në Kamëz dhe po vijon me ritme të shpejta sipas ministres Manastirliu
Vijojmë me vaksinimin masiv të popullatës +60 vjeç edhe në Kamëz. Vijojmë të kryejmë vaksinimet përkëtë grupmoshë. Kemi filluar me të sëmurët kronikë si prioritet. Mbi 200 mijë të moshuar tashmë kanë kryer dozën e parë të vaksinës”, u shpreh Ogerta Manastirliu.
Ndërkohë procesi i vaksinimit do të shtrihet edhe tek operatorët turistikë/Periskopi/

Advertisement

Read Previous

Austria kërkon që Shkupi dhe Sofja t’i zhvillojnë bisedimet në Vjenë

Read Next

Grubi: Ka përfunduar shpronësimi i tokave në Bllacë