Breaking News :

nothing found
01-04-2023

Pjesët e trupit që keni pastruar gabim gjithë jetën

Advertisement

Ka rreth 2,368 specie bakteriale që jetojnë vetëm në kërthizë, ndoshta më shumë, dhe megjithatë higjiena e tij shpesh neglizhohet.

Përdorimi i një shtupë pambuku për të pastruar dyllin e veshit tuaj është në të vërtetë e rrezikshme dhe e panevojshme.

Siç rezulton, ne kemi qenë duke pastruar pjesët e trupit tonë në mënyrë të gabuar gjatë gjithë kohës dhe duke bërë më shumë dëm sesa mirë, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Kërthizën

Shumica prej nesh në përgjithësi ose e injoron pastërtinë e kërthizës ose e pastroi atë në mënyrë të gabuar.

Kërthiza supozohet të pastrohet një herë në javë dhe në një mënyrë specifike.

Zhytni një shtupë pambuku në disa alkool dhe përdoreni atë për të pastruar brendësinë. Përsëriteni derisa tamponi të dalë i pastër. Më pas merrni një tjerër shtupë për të hequr qafe alkoolin. Shmangni përdorimin e locionit të trupit.

Veshët

Kjo është e vetëkuptueshme por përdorimi i thonjve tuaj ose ndonjë gjë tjetër me majë për të pastruar dyllin e veshit është një jo absolute.

Në vend të kësaj, vendosni disa pika vaj për foshnje ose glicerinë për të zbutur dyllin. Pas 1-2 ditësh, hidhni butësisht në ujë të ngrohtë duke përdorur një shiringë ose llambë gome. Kthejeni kokën në anën tjetër për të lënë ujin të dalë jashtë.

Fshijeni atë me një peshqir dhe përsëritni procesin sipas nevojës. Ju gjithashtu mund të përdorni një shtupë pambuku për të pastruar zonën e jashtme të veshit tuaj.

Gjuhën

Sipas ekspertëve, gërryerja e gjuhës është mënyra më efektive për ta pastruar atë. Gjuha juaj duhet të pastrohet po aq shpesh sa dhëmbët tuaj.

Vendosni një gërryese si kjo në foto në pjesën e pasme të gjuhës tuaj dhe ngadalë silleni përpara me pak presion.

Bërrylat

Për të shmangur grumbullimin e qelizave të vdekura të lëkurës që errësojnë bërrylin tuaj, këshillohet që t’i pastroni ato një herë ose dy herë në javë. Çelësi këtu është të fërkoni në një lëvizje rrethore, butë. Presioni i tepërt vetëm do ta përkeqësojë atë.

Skalpin (lëkurën) e kokës

Grumbullimi i papastërtive në lëkurën e kokës mund të shkaktohet nga qelizat e vdekura ose edhe nga përdorimi i tepërt i produkteve të flokëve.

Për ta pastruar, lagni tërësisht flokët plotësisht para se të përdorësh shampon.

Pastaj, përzieni ujin me shampon tuaj dhe aplikojeni atë në zonën tuaj të kokës. Nëse përdorni kondicioner, vendoseni vetëm në majat e flokëve. /Insajderi.com

Advertisement

Read Previous

Sot festohet 28 Nëntori – Dita e Flamurit

Read Next

Moti sot në Maqedoninë e Veriut