• 06-12-2021

Paralajmërim për personat me alergji nga Pfizer / BioNTech

A nurse prepares to inject flu vaccine Jacopo Leoni at the Museum of science and technology in Milan, Italy, Wednesday, Nov. 4, 2020. The museum offered its ample spaces to a hospital in Milan in order to help people keeping safe distance while receiving the vaccine. Health officials and medical groups are urging people to get either the flu shot or nasal spray, so that doctors and hospitals don’t face the extra strain of having to treat influenza in the midst of the coronavirus pandemic. (AP Photo/Luca Bruno)

­

Njerëzve me një “histori të konsiderueshme të reaksioneve alergjike” nuk duhet t’u jepet vaksina e koronavirusit Pfizer / BioNTech, thanë autoritetet shëndetësore të Britanisë të mërkurën, pasi dy punonjës të kujdesit shëndetësor përjetuan simptoma pasi morën vaksinen një ditë më parë.

Këshillat paraprake u dhanë pasi çifti “u përgjigj negativisht” pas vaksinave të tyre në ditën e parë të përhapjes së vaksinimit masiv në Britani, tha të mërkurën Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Angli.

 

Të dy anëtarët e stafit – të cilët të dy kishin një injektor automatik adrenaline dhe kishin një histori të reaksioneve alergjike – zhvilluan simptoma të reaksionit anafilaktoid pasi morën vaksinën të martën. Mijëra në përgjithësi u vaksinuan të martën, i tha NHS Anglia CNN-it të mërkurën, përcjell albinfo.ch

 

“Siç është e zakonshme me vaksinat e reja, MHRA [Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore] ka këshilluar mbi një masë paraprake që njerëzit me një histori të konsiderueshme të reaksioneve alergjike nuk e marrin këtë vaksinim pasi dy persona me një histori të reaksioneve të rëndësishme alergjike u përgjigjën dje negativisht”, tha Stephen Powis, drejtori kombëtar mjekësor për NHS Angli, në një deklaratë.

“Të dy po shërohen mirë”, shtoi ai.

MHRA lëshoi ​​këshilla të reja për profesionistët e kujdesit shëndetësor duke deklaruar që çdo person me një reaksion të rëndësishëm alergjik ndaj një vaksine, ilaçi ose ushqimi – siç është historia e mëparshme e reaksionit anafilaktoid, ose ata që janë këshilluar të mbajnë një autoinjektor adrenalinë – nuk duhet të merrni vaksinën Pfizer / BioNtech.

“Ne jemi duke hetuar plotësisht dy raportet që na janë raportuar si përparësi”, tha një zëdhënës i MHRA-së, përcjell tutje albinfo.ch

Read Previous

Ja kurr do të shpërndahet ndihma prej 6000 denarëve

Read Next

Bushi: MPB përkrah përdorimin e shqipes në auto shkolla dhe qendra të provimeve

%d bloggers like this: