• 20-09-2021

Masakër në Ishujt Faroe, deti ngjyroset me gjakun e 1428 delfinëve të vrarë për traditë

Një tjetër masakër e madhe ndodhi në Ishujt Faroe si pjesë e zakonit të përgjakshëm të Grindadrap , i cili daton në shekullin e 9 -të, kur vikingët filluan të vendosen në ishujt e Atlantikut të Veriut.

Këtë vit, “gjuetarët” në Ishujt Faroe therën 1,428 delfinë gjatë fundjavës, në një nga masakrat më të mëdha të tilla në histori, duke “lyer” detin të kuq me gjakun e gjitarëve të rreshtuar në plazh. Konkretisht, anijet e peshkimit i çuan delfinët e Atlantikut në bregun e Skálafjørður , ku burrat i prisnin me grepa, thika dhe shtiza.

Read Previous

86.500 persona kanë mbi 100 vjeç në Japoni

Read Next

Vdes ‘Tarzani’ i jetës reale, jetoi 40 vjet në xhungël

%d bloggers like this: