Breaking News :

nothing found
10-06-2023

Kuriozitet – Pse gratë duhet të mbajnë këpucë me taka?

Advertisement

A e keni menduar ndonjëherë pse gratë mbajnë taka të larta? Ideja e parë që ju shkon ndërmend është që të duken më të gjata, meqënse ekziston mendimi se gratë janë më trupshkurtëra se meshkujt. Por një studim serioz i Universitetit të Pecs të Austrisë e ka dhënë një përgjigje për këtë çështje.
Gratë me taka të larta me të vërtetë duken më seksi në sytë e burrave, pasi zgjasin me mashtrim kockat e kokës së zonjës – një shenjë e pjellorisë, shkruan “Daily Mail”.
Publikimi citon një studim nga shkencëtarët hungarezë nga Universiteti i Pecs të cilët përdorën softuer kompjuterik për eksperimentet e tyre.
Amazon.com | Eldof Women Pointy Toe Pumps, Classy Elegant Heels, 4 inch High Heel Pumps for Office Party Wedding Event | Pumps
Specialistët fotografuan 52 studente me taka të larta dhe këpucë të ulëta. Videot u shfaqën për 100 studentë meshkuj të moshës 18 deri në 24 vjeç. Zonjat duhej të ecnin me këpucë me thembra të sheshtë dhe thembra me një lartësi që varion nga 8 deri në 10 centimetra. Softueri i redaktimit u përdor për të fshirë këmbët në mënyrë që të mbetej vetëm lëvizja e trupit të grave. Të gjitha zonjat u udhëzuan të vishnin të njëjtat bluza të ngushta të errëta, të vishnin xhinse ose dollakë dhe u duhej të vishnin flokët e tyre për të arritur uniformitetin.
Pjesëmarrësit duhej të merrnin një vlerësim të atraktivitetit nga 1 në 10. Rezultatet u dhanë një avantazh dërrmues zonjave me takë të lartë.

Kjo konfirmon depërtimin mesianik të Marilyn Monroe – “Unë nuk e di kush i shpiku takat e larta, por ne gratë duhet t’i jemi përjetësisht mirënjohëse!”
Sipas shkencëtarëve hungarezë, takat e larta i bëjnë gratë seksi për shkak të kurbës specifike që bën legeni gjatë ecjes. Mënyra se si koka është e gjatë dhe lëviz, i dërgon një sinjal pa ndjenja burrit se zonja është e aftë të lindë shumëfish.
Studimi nga ekipi hungarez ishte i pari që përdori video për të provuar lidhjen midis takave të larta dhe tërheqjes seksuale.
Gjëja interesante në këtë rast është që gratë gjithashtu i gjejnë shoqet e tyre më seksi kur janë në takë të lartë, dhe kjo rrit konkurrencën e tyre të brendshme seksuale.

Advertisement

Read Previous

A largohet Izet Mexhiti nga BDI-ja? Ja si përgjigjet ai

Read Next

Kuriozitet – Pse gratë duhet të majnë këpucë me taka?