Breaking News :

nothing found
29-03-2023

Kim Mehmeti për mediat bullgare: Beogradi e shkruajti historinë e Maqedonisë, për ta larguar nga Bullgaria

Advertisement

Publicisti i njohur dhe analisti politik Kim Mehmeti ka dhënë mendimin e tij në lidhje me problemin kryesor të kontestit me Bullgarinë. Mediat bullgare kanë raportuar vlerësimet e Mehmetit i cili njohet si një analist kritik i vazhdueshëm i elitave politike. NMK-Post po e përcjellë shkrimin e plotë:

“Dihet se kush e krijoi Maqedoninë e sotme dhe kush janë prindërit e saj: baballarët e saj janë Komunistët Tito dhe nëna e saj është një Jugosllavia federative..” këtë e ka thënë një nga publicistët më të njohur dhe analisti politik i Maqedonisë, me përkatësi shqiptare, Kim Mehmeti, i cituar nga BGNES, përcjell Faktor.bg.  Dihet gjithashtu se kush e shkruajti historinë në mënyrë që populli maqedon të ishte sa më larg popullit bullgar dhe në të njëjtën kohë të  “vëllazërohet” me atë serbë. Dihet gjithashtu shumë mirë se kush e “kodifikoi” gjuhën maqedonase në mënyrë që ta “pastrojë” atë nga afërsia me atë bullgare, në mënyrë që të mund të “binjakëzohet” me gjuhën serbe: Këto janë Beogradi dhe komisionet e Gjillasit. (Milovan Djilas është një nga bashkëpunëtorët më të afërt të diktatorit jugosllav Josip Broz Tito pas vitit 1945. Ai personalisht mori pjesë në masakrën e kundërshtarëve të regjimit).
Dihen shumë gjëra në lidhje me krijimin e Maqedonisë së sotme. Por është e panjohur se kush do t’i rrëzojë ata: politikanë tinëzarë si Zoran Zaev dhe lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, të cilët thonë atë që dëshironi të dëgjoni në mënyrë që të mbrojnë interesat e tyre të biznesit dhe të mbajnë pushtetin, apo “patriotët” maqedonas. , të cilët shkojnë bien dhe ngrihen me thirrjet: “Vdekje për shqiptarët”, “Maqedonia për maqedonasit” dhe “bullgaro-tatarët”.!

Mund të mos ketë shumë rëndësi nëse Goce Delçev është një bullgar që luftoi për çlirimin e Maqedonisë, apo një maqedonas që “maskoi veten” si një bullgar, por nuk ka dyshim se ne në Ballkan, në këtë histori të ndërthurur dhe libra të trashë historie, kemi monumente të mëdha të përbashkëta për heronjtë e betejave të humbura, si dhe politikanë që na mbrojnë nga e kaluara, por vetëm në mënyrë që të mos e kuptojmë se ata po na e marrin të tashmen dhe po na humbin të ardhmen “.

Elita politike maqedonase më në fund duhet të heqë qafe kujtesën politike serbe, sipas së cilës të gjithë fqinjët janë armiq të popullit maqedonas, përveç Beogradit.

Shkrimi i plotë: https://faktor.bg/bg/articles/novini-svyat-kim-mehmeti-belgrad-napisa-dneshnata-istoriya-na-makedoniya-za-da-ya-otdalechi-ot-balgariya

Advertisement

Read Previous

Ja sa të infektuar ka sot nga Covid-19 në Maqedoni

Read Next

Ronaldo, Lewandowski dhe Mesi në garë për FIFA The Best Men’s Player