Breaking News :

nothing found
02-02-2023

Ronaldo, Lewandowski dhe Mesi në garë për FIFA The Best Men’s Player

Advertisement

Tre finalistët për çmimin FIFA – FIFA The Best Men’s Player, për futbollistin më të mirë në vitin 2020 – janë bërë të qartë. Siç pritej, këta janë yjet e mëdhenj të Bayern (Mynih), Juventus dhe Barcelona, ​​përkatësisht Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Çmimi, i vendosur në 2016, ishte në pronësi dy herë nga Portugezët (2016 dhe 2017), dhe Argjentinasi e fitoi atë një herë – vitin e kaluar. Polaku nuk e ka marrë ende, por tani ai konsiderohet si favorit për ta bërë këtë, pasi kishte meritën kryesore për tripletën e sivjetëshme të Bavarezëve.

Për këtë çmim merren parasysh sukseset dhe arritjet sportive të finalistëve në periudhën 20 korrik 2019 – 7 tetor 2020. Vota, e cila do të përcaktojë fituesit në pothuajse të gjitha kategoritë, është e ndarë në katër pjesë të barabarta midis tifozëve (25%), trajnerëve kombëtarë ( 25%), kapitenët e ekipit kombëtar (25%) dhe gazetarët (25%). Vetëm në Çmimin Pushkash fituesi i tij do të përcaktohet vetëm nga votat e tifozëve dhe nga legjendat e zgjedhura nga FIFA (Hristo Stoichkov, Kafu, Essam el Hadari, Diego Forlan, Farid Mondragon, Park G-Sun, Bastian Schweinsteiger, David Suasso, Yaya Toure, David Via), secili me të njëjtën peshë – 50%. Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të zhvillohet më 17 dhjetor dhe do të jetë tërësisht në internet. Pritësit e tij do të jenë legjenda e futbollit Ruud Gullit dhe gazetari sportiv Reshmin Chaudhuri.

Advertisement

Read Previous

Kim Mehmeti për mediat bullgare: Beogradi e shkruajti historinë e Maqedonisë, për ta larguar nga Bullgaria

Read Next

Humbi 6 anëtarë të familjes nga Covid 19. Lexojeni postimin shumë prekës të kosovares