Breaking News :

nothing found
30-03-2023

Janë pranuar 40 pacientë të ri në kovid-qendrat në Shkup, gjithsej po trajtohen 495 pacientë

Advertisement

Në 24 orët e fundit në qendrat-kovid në Shkup janë shtrirë 40 pacientë për shkak të komplikimeve me koronavirus. Në repartet infektive në kryeqytet aktualisht po trajtohen 495 persona të diagnostikuar ose të dyshuar për Covid-19, transmeton Alsat.

Siç njofton Ministria e Shëndetësisë, brenda 24 orëve në klinikat interne janë pranuar 17 persona.

Një pacient është pranuar në Klinikën e Nefrologjisë, gjashtë pacientë janë pranuar në Klinikën e Neurologjisë, tre në Institutin e TBC-së, dy në Klinikën e Dermatologjisë dhe një në Klinikën për Sëmundje të Syve Në Klinikën e ORL-së janë pranuar katër pacientë.

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Spitalin “8 shtatori” janë pranuar 12 pacientë të ri me Covid-19, 11 janë pranuar edhe në Klinikën Infektive në Shkup.

Brenda 24 orëve janë regjistruar 35 pacientë të cilët janë rikuperuar duke e fituar betejën me virusin korona.

Gjithsej 495 pacientë të dyshuar ose me Covid-19 po trajtohen nëpër spitalet e qytetit, kurse një pjesë e madhe janë nën mbështetje të oksigjenit.

Ministria e Shëndetësisë njofton se deri sot në ora 8:00 janë regjistruar rreth 20 shtretër të lirë./Alsat

Advertisement

Read Previous

Zbulohen agjentët rus që deshën ta hel*mojnë Navalnyn, kundërshtarin e Putinit

Read Next

Pendarovski: Menaxhimi i mirë i situatës, shmangi kolapsin e shtetit