• 18-06-2021
  1. Home
  2. Ballina

Category: Kosovë

Specialja u jep leje familjarëve të ngushtë që t’i vizitojnë ish-krerët e UÇK-së në Hagë që nga 15 korriku

Specialja u jep leje familjarëve të ngushtë që t’i vizitojnë ish-krerët e UÇK-së në Hagë që nga 15 korriku

Gjykata Speciale ka vendosur të lejojë që të afërmit e ngushtë të të akuzuarve t’i vizitojnë familjarët e tyre që po mbahen në paraburgimin e Gjykatës Speciale në Hagë.Zëdhënësja e Gjykatës Speciale, Angela Griep ka…

Read More
​Ekspozohen rrobat e Ukshin Hotit, Kurti: Busullë që na tregon cila është rruga e drejtë në politikë

​Ekspozohen rrobat e Ukshin Hotit, Kurti: Busullë që na tregon cila është rruga e drejtë në politikë

Në 78-vjetorin e lindjes së veprimtarit Ukshin Hoti po ekspozohen disa nga rrobat që ai më së shumti i kishte veshur. Në njërën nga dhomat e shtëpisë muze në Krushë të Madhe, tani e tutje…

Read More
Kurti i përgjigjet Kosnettit: Nuk mund të ketë Asociacion mbi baza etnike

Kurti i përgjigjet Kosnettit: Nuk mund të ketë Asociacion mbi baza etnike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se kërkesat për asociacion njëetnik nuk po vijnë nga njerëz të thjesht, por nga politikanët e fqinjët veriorë. Ai edhe një herë ka përsëritur se Kosova nuk mund…

Read More
Shefqet Krasniqi shtrihet në QKUK, i rëndohet gjendja pasi u infektua me koronavirus

Shefqet Krasniqi shtrihet në QKUK, i rëndohet gjendja pasi u infektua me koronavirus

Hoxhë Shefqet Krasniqi është infektuar me COVID-19. Gazeta inFokus mëson se hoxhë Krasniqi është shtrirë në Klinikën Infektive pasi iu rëndua gjendja shëndetësore. E që Krasniqi ka probleme shëndetësore e kanë bërë të ditur edhe…

Read More
Serwer: Marrëveshja Kosovë – Serbi arrihet brenda disa muajsh

Serwer: Marrëveshja Kosovë – Serbi arrihet brenda disa muajsh

Eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, vlerëson se takimi i Brukselit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, është një sinjal pozitiv dhe se nga biseda e tyre e parë nuk…

Read More
Cramon – Kurtin: Shpresoj që ta kuptojë rëndësinë e dialogut

Cramon – Kurtin: Shpresoj që ta kuptojë rëndësinë e dialogut

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon e ka vlerësuar si një hap të rëndësishëm në dialogun Kosovë-Serbi, takimin e djeshëm në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër…

Read More
Pacolli: Kosova sot në Bruksel ishte një hap para Serbisë

Pacolli: Kosova sot në Bruksel ishte një hap para Serbisë

Deputetja nga Lëvizja Vetëvendosje, Fitore Pacolli, vlerëson se Kryeministri Albin Kurti këtë të martë për herë të parë e ka përfaqësuar Kosovën me dinjitet në Bruksel. “Ka ndryshuar qasja ndaj dialogut dhe Serbisë. Jemi për…

Read More
Konjufca: Serbia po përdorë standarde të dyfishta në procesin e dialogut

Konjufca: Serbia po përdorë standarde të dyfishta në procesin e dialogut

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca ka reaguar pas takimit të zhvilluar këtë të martë mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç në Bruksel. Konjufca në fjalën e tij ka deklaruar…

Read More
Kurti: Pala serbe me ide të vjetra, ne me katër propozime të reja

Kurti: Pala serbe me ide të vjetra, ne me katër propozime të reja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pas takimit të sotëm në Bruksel me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se takimi ka qenë konstruktiv nga pala kosovare, por jo edhe nga delegacioni serb. “Takimi ishte…

Read More
“Kur do ta njihni Kosovën”, Vuçiq i përgjigjet Kurtit: Kurrë!

“Kur do ta njihni Kosovën”, Vuçiq i përgjigjet Kurtit: Kurrë!

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është deklaruar pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Vuçiq tha se ranë dakord që të vazhdojnë dialogun në nivelin e lartë në fund të korrikut, shkruan Indeksonline. Po…

Read More