• 08-03-2021
  1. Home
  2. Ballina

Category: Kosovë

Kurti: Qeveria e re nuk do t’i ketë më pak se 5 ministre

Kurti: Qeveria e re nuk do t’i ketë më pak se 5 ministre

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sot në marshin e organizuar për 8 Mars ka thënë se Qeveria e re e Kosovës nuk do të ketë më pak se pesë ministre. Kurti në Ditën ndërkombëtare…

Read More
Dacic: Ne kurrë nuk kemi hequr dorë, s’ka progres në dialog pa krijimin e Asociacionit

Dacic: Ne kurrë nuk kemi hequr dorë, s’ka progres në dialog pa krijimin e Asociacionit

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq deklaroi se Beogradi kurrë nuk ka hequr dorë nga pozicioni se nuk mund të ketë progres në dialogun me Prishtinën derisa të përmbushen detyrimet nga Marrëveshja e Brukselit…

Read More
Osmani: Jemi në moment kritik, pabarazitë kërcënojnë të arriturat për të drejtat e grave

Osmani: Jemi në moment kritik, pabarazitë kërcënojnë të arriturat për të drejtat e grave

Presidentja në detyrë, Vjosa Osmani thotë se jemi në një moment kritik në histori ku pabarazitë kërcënojnë të përmbysin të arriturat e luftës për të drejtat e grave.Ajo kërkon angazhim për të punuar për të…

Read More
Haradinaj: Manipuluesve të zgjedhjeve ju uroj dënime meritore

Haradinaj: Manipuluesve të zgjedhjeve ju uroj dënime meritore

Lideri i Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reagar pas dyshimeve për manipulim të votave në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, njofton Insajderi. Haradinaj ka bërë thirrje që “manipuluesit kushdo qofshin dhe për…

Read More
Kush do ta zëvendësojë Isa Mustafën në krye të LDK-së?

Kush do ta zëvendësojë Isa Mustafën në krye të LDK-së?

Në fund të kësaj jave Lidhja Demokratike do të bëhet me kryetar të ri. Isa Mustafa do ta lirojë karrigen më të rëndësishme të LDK-së pas më shumë se një dekade në krye. Tashmë janë…

Read More
Albin Kurti përkujton Shaban Jasharin: U bë mësuesi i lirisë për bijat dhe bijtë e tij

Albin Kurti përkujton Shaban Jasharin: U bë mësuesi i lirisë për bijat dhe bijtë e tij

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti në ditën e mësuesve ka kutjuar Shaban Jasharin si mësues rezistent, luftëtar e dëshmor. Baca Shaban u bë edhe mësues i lirisë për bijat dhe bijtë e tij, shkruan Kurti.…

Read More
Osmani për vendosjen e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem: Do të koordinohemi me SHBA-në

Osmani për vendosjen e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem: Do të koordinohemi me SHBA-në

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, ka folur lidhur me lokacionin e vendosjes së Ambasadës së Kosovës në Izraelin që njohu Kosovën nga marrëveshja e Washingtonit, në mes të Kosovës dhe Serbisë. Osmani në…

Read More
Lushtaku: VV dhe Albin Kurti qe 20 vite nuk kanë bërë asgjë për Kosovën, PDK ka bërë shumë

Lushtaku: VV dhe Albin Kurti qe 20 vite nuk kanë bërë asgjë për Kosovën, PDK ka bërë shumë

Lidhja Demokratike e Kosovës është vënë menjëherë në lëvizje pas debalkit të 14 shkurtit. Kreu i kësaj partie ka dhënë dorëheqje, derisa pritet që pas pak ditësh të dalin strukturat e reja. Megjithatë humbja në…

Read More
Kurti: Askush s’është gjykuar për kr*imin ndaj familjes Jashari

Kurti: Askush s’është gjykuar për kr*imin ndaj familjes Jashari

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka bërë nderime para varrezave të familjes Jashari në ditën e dytë të Epopesë së UÇK-së. Në një deklaratë për media ai ka thënë se për krimin në familjen…

Read More
Jashari: Një popull që kujton të kaluarën të ardhmen e ka të sigurt

Jashari: Një popull që kujton të kaluarën të ardhmen e ka të sigurt

Kryetari i Skënderajt, Bekim Jashari, shoqëruar nga kryetari i Drenasit, Ramiz Laldrovci, përfaqësues nga partitë politike dhe shoqatat e dala nga lufta bënë homazhe në Kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Pas homazheve, kreu i…

Read More