Breaking News :

nothing found
18-08-2022

TikTok përballet me gjykata nga vajza 12-vjeçare në Angli

Advertisement

Një vajzë 12-vjeçare shpreson të marrë masa ligjore kundër aplikacionit për ndarjen e videos TikTok, duke pretenduar se kompania përdor të dhënat e fëmijëve në mënyrë të paligjshme.

Një gjykatë ka vendosur që vajza mund të mbetet anonime nëse çështja vazhdon. Veprimi po mbështetet nga Anne Longfield, komisionerja e fëmijëve për Anglinë. Ajo beson se TikTok ka thyer ligjet për mbrojtjen e të dhënave në Mbretërinë e Bashkuar dhe BE. TikTok tha se kishte ‘politika të forta’ për të mbrojtur fëmijët dhe nuk lejonte nën-13 vjeç të bashkoheshin në këtë rrjet.

Zonja Longfield shpreson që çështja të çojë në masa më të mëdha mbrojtëse për nën-16 vjeç që përdorin TikTok në Angli dhe ndoshta më gjerë. Ajo beson se aplikacioni mbledh dhe përpunon të dhënat e fëmijëve për të furnizuar me algoritmin e tij të rekomandimeve video, për të kapur vëmendjen e shikuesve dhe për të gjeneruar të ardhura nga reklamat.

Por fokusi i seancës paraprake ishte të vendoste nëse vajza 12-vjeçare mund të bënte një kërkesë në mënyrë anonime. Z. Justice Warby gjykoi se vajza rrezikonte të ngacmohej në internet nga fëmijët e tjerë dhe përdoruesit e TikTok nëse zbulohej identiteti i saj. Ai tha se ajo mund të përballet me ‘reagime armiqësore’. Zonja Longfield po pret përfundimin e një rasti të mbrojtjes së të dhënave kundër Google para se të vendosë nëse do të padisë TikTok.

Në vitin 2019, TikTok u gjobit me 5.7 milion dollarë nga Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA-së për trajtimin e të dhënave të fëmijëve. Koreja e Jugut lëshoi ​​një gjobë për arsye të ngjashme në vitin 2020.

Në një deklaratë, TikTok tha: “Privatësia dhe siguria janë përparësitë kryesore për TikTok dhe ne kemi politika, procese dhe teknologji të fuqishme për të mbrojtur të gjithë përdoruesit, dhe përdoruesit tanë më të vegjël në veçanti.

Kushtet e aplikacionit tregojnë se shërbimi nuk është i disponueshëm për nën-13 vjeç dhe të gjithë përdoruesve u kërkohet mosha kur regjistrohen. Rishikon dhe heq në mënyrë aktive llogaritë që duket se përdoren nga nën-13 vjeç.

Advertisement

Read Previous

Pirlo aprovon transferimin e sulmuesit Giroud në Juventus

Read Next

Rama akuzon Metën: Po bllokon projektet infrastrukturore