Breaking News :

nothing found
17-08-2022

Osmani, Kurti dhe nënë Ferdonija e prejnë torten e 13 vjetorit të Pavarësisë

Advertisement

Presidentja në detyrë Vjosa Osmani dhe fituesi i zgjedhjeve Albin Kurti e kanë përmbyllur ditën e sotme me një vizitë te nëna Ferdonija.

Osmani, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se 17 shkurti është edhe data e lindjes së djalit të Ferdonije Qerkezit, Artanit.

“E përmbyllëm këtë ditëlindje të shtetit tonë në vizitë tek Nëna Ferdonije Qerkezi, të cilës që nga viti 1999 i mungojnë bashkëshorti e djemtë, që u zhdukën me dhunë nga forcat serbe. Kjo datë, 17 shkurti, është edhe data e lindjes së djalit të saj, Artanit”.

Ajo ka deklaruar se “shtëpia ku akoma ruhen gjësendet e djemve të saj, të cilëve ajo çdo ditë ju flet nëpërmjet fotografive të tyre, na përkujton se sa i lartë ishte çmimi i lirisë”.

“Rrobat e tyre, lodrat me të cilat ishin rritur, lugët me të cilat kishin ngrenë, e djepi në të cilin i kishte përkundur…që të gjitha ishin ende aty, në këtë shtëpi muze. Dhimbje që nuk përshkruhet me fjalë, e plagë që nuk mbyllet pa drejtësi e pa kthimin e të gjithë të zhdukurve në tokën e të parëve tanë. Në këtë 13- vjetor të shtetit tonë, ritheksojmë zotimin se secila e secili prej nesh do të jemi zëri i nënës Ferdonije e i mijëra nënave të tjera anekënd Kosovës në kërkim të drejtësisë. Asnjë festë e asnjë përvjetor nuk do të jetë kremte e plotë pa u kthyer njerëzit tanë”.

Advertisement

Read Previous

Kosovarët sulmohen në Mal të Zi, ka të lënduar

Read Next

Taravari: Opozita shqiptare ASH-AA është shumë dinjitoze kemi propozuar projekt ligje konkrete