Koreja e Veriut refuzon vaksinat

Advertisement

Koreja e Veriut kërkoi që gati tre milionë vaksinat që i janë ofruar për të luftuar koronavirusin, të dërgohen diku tjetër.
Një zëdhënës i Kombeve të Bashkuara tha se Phenjani kërkoi që ato të dërgohen në vende më të goditura, për shkak të mungesave globale të vaksinave.
Programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë i ka ofruar shtetit komunist vaksina kineze Sinovac.

OBSH-ja tha se, deri më 19 gusht, Koreja e Veriut nuk ka regjistruar asnjë rast me koronavirus.
Rreth 37,000 njerëz – përfshirë punonjës të kujdesit shëndetësor – janë testuar dhe të gjithë kanë dalë negativë, tha OBSH-ja në raportin e saj javor për situatën.
Koreja e Veriut ka vendosur masa të rrepta kundër koronavirusit që nga fillimi i pandemisë.
Ajo ka qenë ndër vendet e para që ka mbyllur kufijtë në janar të vitit të kaluar.

Advertisement

Read Previous

Martesë në 6.500 metra lartësi mbidetare, dasmorëve dhe çiftit i janë nevojitur tri ditë të ngjiten në maje

Read Next

Uragani Ida përmbyt Nju Jorkun

%d bloggers like this: