Breaking News :

nothing found
14-08-2022

Kongresmeni amerikan: Kjo ishte përpjekje për grusht shteti

Advertisement

Situata në Uashington është qetësuar disi, ndërsa protestuesit po largohen nga godina e Kapitolit.

Në kryeqytetin amerikan është vendosur ora policore duke nisur nga ora 6:00 e mbrëmjes.

Një grua është plagosur rëndë gjatë trazirave, kurse të paktën gjashtë policë po marrin trajtim mjekësor.

Turma sulmoi Kapitolin kur po zhvillohej mbledhja për certifikimin e Joe Biden si fitues.

Demokratët sulmuan menjëherë presidentin Donald Trump për këtë situatë.

Madje pati prej atyre që thanë se kjo ishte një përpjekje për grusht shteti.

“Kjo është anarki. Ky është një grusht shteti në tentativë,” tha kongresmeni Seth Moulton.

Për momentin, forca të shumta policore kanë rrethuar zonën dhe nata po bie.

Advertisement

Read Previous

Filipçe njofton se vaksina kundër koronavirusit mund të bëhet kusht për të udhëtuar jashtë vendit

Read Next

Presidenti Biden reagon ashpër pas situatës së krijuar. Shihni reagimin e tij