• 28-11-2021

Karantina nuk ndikon në uljen e rasteve me Covid-19

A passenger waits in the departure hall of the terminal 1, during the resumption airport activities following the lockdown to due lockdown measures against spread of coronavirus COVID-19 at the Geneve Aeroport, in Geneva, Switzerland, Monday, June 15, 2020. (KEYSTONE/Salvatore Di Nolfi)

Kufizime të tilla si karantina nuk kontribuojnë në mënyrë domethënëse në reduktimin e transmetimit të COVID-19 në kontekstin e udhëtimeve.

Për këtë arsye Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (Ecdc) dhe Agjencia Evropiane e Sigurisë së Fluturimit (Easa) në udhëzimet e tyre, të marra nga strategjia e Komisionit, nuk rekomandojnë karantinë dhe teste në kuadrin e udhëtimeve në vendet me të njëjtën situatë epidemiologjike, transmeton ATSH, përcjell albinfo.ch.

Gjithashtu një zëdhënës i ekzekutivit europian në përgjigje të një pyetjeje mbi masat e fundit të Italisë theksoi se nuk dëshironte të komentonte iniciativat italiane, por të fliste në përgjithësi.

Read Previous

A do t’a marrë shefi i OBSH-së vaksinën? Ja çfar thotë ai

Read Next

Elon Musk jep lajmin e madh: “Njerëzit do të shkojnë në Mars brenda 6 viteve”

%d bloggers like this: