Breaking News :

nothing found
09-06-2023

Greqia do të aplikoj shoping me termine

Advertisement

Në Greqi, po shqyrtohet mundësia e prezantimit të një vizite në dyqan pas një date të caktuar më parë dhe specifike. I ashtuquajturi opsion “kliko në dyqan” po konsiderohet për dyqanet e veshjeve, këpucëve dhe argjendarive, të cilat qëndrojnë të mbyllura për shkak të karantinës. Në të njëjtën kohë, po konsiderohet në Greqi nga e hëna e ardhshme të lejohet të marrë porosi nga dyqani përsëri, dmth shërbimi “kliko larg”, i cili funksiononte para festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, informon radioja greke Sky, përcjell NMK-Post.
Qeveria Greke po pret dritën jeshile nga Komisioni i Epidemiologëve për të hapur dyqanet e saj, por vetëm për shërbime specifike, të cilat do të zhvillojnë një takim të Premten, pas së cilës do të shpallen masat e reja. Plani ynë, i cili do të jetë një lehtësim për epidemiologët, por edhe për lëvizjen e tregut, është të hapim dyqane me “klikim larg”, siç ishte para pushimeve, dhe dyqane veshjesh, këpucësh dhe bizhuterish për të punuar duke planifikuar dhe bërë pazar në dyqani, sepse me “klikoni larg”, xhiroja në këto zona ishte e vogël – tha Sekretari i Përgjithshëm për Tregtinë dhe Mbrojtjen e Konsumatorit Panajiotis Stamboulidis në një intervistë me radion greke “Sky”.
Dyqanet në Greqi janë mbyllur që nga 7 nëntori 2020, pasi u vendos karantina, ndërsa nga mesi i dhjetorit deri më 2 janar, ato ishin të hapura vetëm për marrjen e një porosie të para-bërë, me telefon ose në internet dhe me një datë të paracaktuar, dhe e tërë procesi u zhvillua jashtë, përpara dyqaneve vetë. Ky shërbim me siguri do të rikthehet nga e hëna, ndërsa me “klikoni në dyqan” të ri, qytetarët do të mund të hyjnë në dyqanet e veshjeve dhe këpucëve dhe argjendarëve brenda një date të planifikuar më parë dhe të provojnë atë që duan të bëjnë./ RadioSky

Advertisement

Read Previous

Messi i lënduar. A do të luaj kundër Sociedadit?

Read Next

Ulet numri i viktimave nga coronavirusi në Maqedoni