Breaking News :

nothing found
16-08-2022

Filipçe: Dozat e para të vaksinës Pfizer në Maqedoni do të arrijnë në muajn Shkurt

Advertisement

Republika e Maqedonisë së Veriut merr dozat e para të vaksinës Fazer në shkurt. Sot pasdite u arrit marrëveshje direkte me kompaninë, dhe shuma do të dihet gjatë javëve të ardhshme, përcjell nmk-post.com

Dozat e mëposhtme të vaksinës Fazer do të mbërrijnë në mars dhe prill. Ministria e Shëndetësisë vazhdon bisedimet për sigurimin e vaksinave përmes negociatave me shtetet anëtare të BE-së si dhe përmes mekanizmit Kovkax ku pritet orari dhe data për shpërndarjen e sasive të para.

Në janar, frigoriferët pritet t ‘ i ruajnë këto vaksina, dhe kështu sistemi shëndetësor maqedonas do të jetë plotësisht i përgatitur për vaksinimin./nmk-post.com

Advertisement

Read Previous

Tragjedi në Viti të Kosovës/ Burri vrau gruan, dy djemtë dhe veten

Read Next

Thaçi: Uroj që viti ri për juve dhe familjet e juaja të sjellë normalitetin e shumë pritur