Cilët kompani fituan më së shumti nga pandemia Korona?

Pandemia ka pasuruar disa sipërmarrës, ndërsa të tjerët janë bërë edhe më të pasur. Ndërsa disa industri janë në krizë të thellë, të tjerët papritmas janë bërë me kërkesa të mëdha.

Ndër pushtuesit e kurorës janë gjermanët, shkruan Deutsche Welle.
I pasur, madje edhe më i pasur, Jeff Bezos

Themeluesi i Amazon Jeff Bezos është jashtë çdo kategorie. Gjatë pandemisë Amazon punon më mirë se kurrë. Çmimi i aksioneve kërcen nga rekord në rekord. Bezos, njeriu më i pasur në botë edhe para pandemisë, tani është bërë edhe më i pasur dhe ka 160 miliardë euro.

Elon Musk “hodhi një sy” në majë

Ju bëni makina, por ato ju vlerësojnë si një kompani teknologjie! Elon Musk e bëri atë me Tesla. Kompania e tij ka përfituar nga një bum në pandeminë e bursës mbi gjithçka që lidhet me teknologjinë. Sipërmarrësi i lindur në Afrikën e Jugut kohët e fundit kaloi Bill Gates dhe me një pasuri të vlerësuar aktualisht në 110 miliardë euro, u drejtua për në majën, ku është Bezos.

Puna nga shtëpia – “Zoom”

Të punosh nga shtëpia gjatë një pandemie është një bekim i madh për Eric Juan. Themeluesi i platformës së komunikimit Zoom erdhi në Shtetet e Bashkuara nga Kina kur ishte 27 vjeç. Pas disa vitesh për WebEx, ai themeloi platformën e tij të videos dhe në vitin 2019 doli publikisht. Çmimi i aksioneve të zmadhimit shpërtheu. Pasuria neto e Juan vlerësohet në 16 miliardë euro.

Sportet në shtëpi – “Peloton”

Palestrat e brendshme dhe kontakti i kufizuar shkuan dorë për dore me Johnny Foley. Në vitin 2013, ai ishte një fillestar dhe po përpiqej të mblidhte kapital për pajisjet e tij të stërvitjes në internet – sot, investitorët po e “spërkasin” me para. Çmimi i aksionit të “Peloton” është tre herë më i lartë se fillimi i pandemisë dhe bëri papritur miliarderin gati 50-vjeçar.

Krijimi i një dyqani në internet

Shopifaj është softuer që lejon shitësit me pakicë të krijojnë dyqanet e tyre në internet dhe të lidhen me kompanitë e logjistikës. Tobias Litke qëndron pas konceptit. Lindur në Koblenz në 2002, ai emigroi në Kanada dhe filloi në një garazh. Shopifaj tani është kompania më e vlefshme e Kanadasë. Çmimi i aksionit është dy herë më i lartë se në mars dhe pasuria e 39-vjeçarit vlerësohet në 7.5 miliardë euro.

Advertisement

Papritmas një miliarder

Vaksina e kurorës e zhvilluar nga Bayontech Mainz, një kompani e bashkëthemeluar dhe në pronësi të Ugur Sahin, ishte e para në Evropë që mori miratimin masiv. Kjo do të thotë që Sahin, i cili emigroi nga Turqia, jo vetëm papritmas u bë i famshëm në botë, por gjithashtu u bë jashtëzakonisht i pasur. Vlera e aksioneve të tij vlerësohet në mbi dy miliardë euro.

Gatim në shtëpi

HelloFresh është një kompani që sugjeron se çfarë të gatuaj dhe shpërndan një paketë me të gjithë përbërësit. Që nga fillimi i pandemisë – fitimet janë trefishuar, shitjet janë dyfishuar – sipas bilancit tremujor në fillim të nëntorit. Bashkëthemeluesi dhe aksioneri Dominique Richter fiton nga restorantet e mbyllura dhe prirja drejt gatimit në shtëpi. Ai nuk është ende një miliarder, por ai tashmë ka përbërësit e duhur – dhe për këtë.

Ish-gruaja – dhe përsëri Amazon në krye

Pandemia dhe Amazon jo vetëm që e bënë Jeff Bezos më të pasur – McKenzie Scott, ish-gruaja e tij, gjithashtu bëri para të mira në aksionet e tij. Ajo tani është në krye të listës së grave më të pasura në botë – me një pasuri të vlerësuar në gati 60 miliardë euro.

Advertisement
Advertisement

You May Also Like