Breaking News :

nothing found
01-02-2023

Biden: Është koha që t’u jepet fund luftërave të gjata të Amerikës

Advertisement

SHBA do të vazhdojë të mbështesë Afganistatnin edhe pas tërheqjes së të gjitha trupave, por jo ushtarakisht, ka konfirmuar presidenti Joe Biden.

“Është koha që t’i jepet fund luftërave të gjata të Amerikës”, ka thënë ai në një fjalim të mërkurën, njofton Klan Kosova.

Tërheqja e trupave koincidon me me 20 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit të 2001-ës, thonë zyrtarët.Të paktën 2500 trupa amerikane janë pjesë e misionit afgan të NATO-s me 9600 trupa.Zyrtarët amerikanë dhe të NATO-s kanë thënë se talibanët, një lëvizje islamike e vijës së ashpër, deri më tani nuk kanë arritur të përmbushin zotimet e tyre për të zvogëluar dhunën në Afganistan.Në Kabul, zyrtarët afganë thonë se do të vazhdojnë bisedimet e paqes duke u përgatitur për tërheqjen./EkonomiaOnline

Advertisement

Read Previous

Në Zvicër arr*estohet një shtetas i Maqedonisë me katër kilogramë k0kainë

Read Next

Milaim Zeka publikon fotografinë e Adem Jasharit duke pirë birra