Breaking News :

nothing found
19-08-2022

Zjarr në një spital të Indisë, vdesin 10 foshnje të sapo lindura

Advertisement

Dhjetë foshnje të porsalindura janë vrarë në një zjarr në një spital në Indi ndërsa anëtarët e stafit nxituan të evakuonin repartin në orët e para të së Shtunës.

Shtatë foshnje u shpëtuan nga flakët para se zjarrfikësit të mbërrinin në Spitalin e Qarkut Bhandara në shtetin perëndimor të Maharashtra.
Kryeministri i Indisë Narendra Modi e përshkroi incidentin si një “tragjedi zemëruese”.
Shkaku i zjarrit nuk dihet ende dhe po zhvillohet një hetim.

Zjarri filloi rreth orës 02:00 me kohën lokale (20:30 te Premten), sipas zyrtarëve të spitalit.
Përpjekjet e shpëtimit u penguan nga shpërthimet e vazhdueshme brenda repartit, raportojnë mediat lokale. Një infermiere në detyrë tha se ajo lajmëroi autoritetet pasi pa tymin që dilte nga Njësia e Kujdesit për të Porsalindurit e spitalit.

“Autoritetet e spitalit kanë shpëtuar shtatë foshnje, por 10 kanë vdekur në një incident të pafat,” u tha gazetarëve kirurgu civil i rrethit Pramod Khandate.
Në një cicërimë, Z. Modi tha se mendimet e tij ishin me familjet e pikëlluara./BBC

Advertisement

Read Previous

ASH-AAA: Kërkojmë dorëheqjen e zv. Ministrit – Nazim Bushi

Read Next

Haziri për AKR-në: Parimisht s’do ketë koalicion parazgjedhor – pritet një listë e përbashkët