Breaking News :

nothing found
01-02-2023

Shpallen çmimet sekrete të vaksinave të Covid

Advertisement

Sekretarja e Thesarit e Belgjikës Eva de Blacker ka njoftuar çmimet e vaksinave kundër Covid-19, raportuan mediat lokale.

Sipas raporteve të medias, të dhënat u botuan në Twitter gjatë diskutimit mbi buxhetin federal, i cili zgjati 30 orë.

De Blacker më pas e fshiu mesazhin me informacione konfidenciale.

Sipas të dhënave të publikuara, një dozë e vaksinës Astra Zeneka kushton 1,78 euro, Johnson & Johnson – 8,50 euro, Sanofi – 7,56 euro, Pfizer – 12 euro, “KurVak” – 10 euro, dhe “Moderna” – 18 dollarë.

Këto të dhëna janë pjesë e marrëveshjeve paraprake të furnizimit të nënshkruara nga Komisioni Evropian, të cilat lejojnë vendet e BE-së të marrin vaksina në sasi të caktuara me një çmim fiks.

KE refuzoi të shpallte zyrtarisht çmimet, duke shpjeguar se ishte një sekret tregtar, por siguroi të gjitha të dhënat për vendet./tv21

Advertisement

Read Previous

883 të infektuar, 536 të shëruar dhe 29 viktima nga Covid-19 në Maqedoni

Read Next

SHBA – Mike Pence vaksinohet kundër COVID-19