• 15-05-2021

‘Pfizer’ i dhuron doza tjera Shqipërisë

FILE PHOTO: Vials with a sticker reading, “COVID-19 / Coronavirus vaccine / Injection only” and a medical syringe are seen in front of a displayed Pfizer logo in this illustration taken October 31, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Ditën e sotme në Shqipëri pritet të vijnë rreth 7 mijë doza të tjera të vaksinës anticovid, të premtuara sipas kontratës me kompaninë Pfizer.
Kjo është konfirmuar më parë edhe nga ministrja ë Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu e cila ka thënë se ”7 mijë vaksina të ‘Pfizer’ do të mbërrijnë më 15 shkurt në Shqipëri”.Qeveria shqiptare ka kontraktuar 1 milionë e 600 mijë vaksina. Sipas planit qeveritar për vaksinimin, do të bëhet vaksinimi i grupeve prioritare ndërsa thuhet se vaksinat e kontraktuara do të shërbejnë për imunizimin e 800 mijë qytetarëve.40 mijë prej vaksinave janë premtuar se do të vijnë në shkurt dhe fillimin e marsit sipas kalendarit të ‘Pfizer’.

Read Previous

Numërohen 99% e vendvotimeve, kryeson bindshëm Albin Kurti!

Read Next

‘Rreshjet e borës’, Komunikacion i rënduar në disa akse rrugore në Maqedoni

%d bloggers like this: