Breaking News :

nothing found
10-06-2023

Për herë të parë një grua do të udhëheq këshillin e myslimanëve në Britani

Advertisement

Këshilli i Myslimanëve të Britanisë së Madhe zgjodhi Zara Mohammed-in si udhëheqëse, e cila është hera e parë që trupi i beson një funksion të tillë një gruaje.

Ajo do të marrë pozicionin e Sekretarit të Përgjithshëm të trupit më të madh të xhamive, shkollave islamike dhe shoqatave myslimane, raporton theguardian.

Pas zgjedhjeve, ajo shkurtimisht komentoi se ishte e nderuar të merrte një përgjegjësi të re. “Unë jam mirënjohëse për shansin dhe besimin e delegatëve”, tha ajo.

Zara Muhammad (29) është nga Glasgow, dhe ajo është gjithashtu Sekretarja e Parë e Përgjithshme e organizatës gjersa kundër kandidat e kishte Aymala Masrura, hoxhë dhe profesoreshë.

Zgjedhja e Zara Muhamedit u mirëprit nga Kryetari i Bashkisë së Londrës, Sadiq Khan./news33

Advertisement

Read Previous

Macron ia hap dyert Serbisë për dialog me Kosovën, Vuçiç: T’i afrohemi një marrëveshjeje

Read Next

Turqia prodhon autobusin elektrik pa shofer