Breaking News :

nothing found
01-02-2023

Merkeli propozon “orën policore gjatë natës”

Advertisement

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbrojti të premten planet e saj për të futur një “shtetrrethim të rreptë” gjatë natës për të përfunduar rastet e reja të coronavirusit midis kundërshtimit në rritje të ligjit të ri të propozuar.Duke folur në parlament, Merkel tha se plani për të vendosur ndalimin e mbërritjes në rajone ku numri i rasteve të reja me Covid-19 u rrit mbi 100 për 100,000 banorë për një periudhë shtatë ditore nuk ishte i ri dhe ishte zbatuar tashmë në disa nga 16 shtetet e kombit, përcjell Telegrafi.I ashtuquajturi plan i “frenave emergjente” i Merkel, i cili përfshin një shtetrrethim gjatë natës nga ora 9 e pasdites deri në 5 të mëngjesit, është vënë nën kritika si nga ekspertët ligjorë ashtu edhe nga anëtarët e partisë së opozitës.Duke filluar një debat parlamentar mbi ligjin e ri, kancelari tha se masat në disa kombe të tjera si Portugalia dhe Britania ishin edhe më kufizuese sesa ato që Berlini planifikoi për Gjermaninë.“Çështja është të zvogëlojmë lëvizjet e vizitorëve në mbrëmje nga një vend në tjetrin, si dhe përdorimin e transportit publik lokal”, u tha Merkel ligjvënësve.
Ajo pranoi që ora e ndalimit të natës “nuk ishte ilaç”, por shtoi se mund të ketë një efekt kur kombinohet me masa të tjera të tilla si kufizime të ashpra të kontaktit.Përparësitë e kësaj mase janë më të mëdha se disavantazhet, tha ajo.

Advertisement

Read Previous

Vdes ish-ushtari i UÇK-së

Read Next

Mbappe te Real Madrid?