Breaking News :

nothing found
12-08-2022

Me një aparat do të mund të kontrollojmë frymëmarrjen dhe pulsin

Advertisement

Google po shton dy karakteristika të rëndësishme në aplikacionin Fit në modelet Pixel – dhe së shpejti do t’i shtojë ato në telefonat e tjerë Android.
Gjegjësisht, me ndihmën e këtij aplikacioni, përdoruesit do të jenë në gjendje të matin pulsin e tyre dhe të ndjekin ritmin e frymëmarrjes në të ardhmen.
Këto funksione, natyrisht, duhet të përdoren vetëm për të monitoruar gjendjen e përgjithshme shëndetësore dhe për të kontrolluar parametrat, dhe ato në asnjë mënyrë nuk mund të zëvendësojnë një ekzaminim mjekësor, transmeton Telegrafi.
Për të matur ritmin tuaj të frymëmarrjes, do të jetë e mjaftueshme për të drejtuar kamerën e përparme të telefonit në kokën dhe gjoksin tuaj. Për pulsin, duhet të vendosni gishtin tuaj mbi kamerën ku ndodhen sensorët, raporton portali The Verge.
“Mjekët llogarisin numrin e frymëmarrjeve tek pacientët duke vërejtur sa herë gjinjtë ngrihen dhe bien dhe aplikacioni Fit duhet të funksionojë në një mënyrë të ngjashme. Ne përdorim inteligjencën artificiale për të matur parametra të ndryshëm dhe për të ndihmuar njerëzit të ruajnë shëndetin më në mënyrën më të mirë të mundshme”, thuhet në një deklaratë nga Google Health.

Advertisement

Read Previous

Amerikanët filmohen duke kërcyer valle shqiptare (VIDEO)

Read Next

Vetëvendosje përmbyll fushatën në Prishtinë