Breaking News :

nothing found
08-06-2023

Kryeministri i Armenisë injoron ultimatumin e qytetarëve

Advertisement

Kryeministri i Armenisë, Nikoll Pashinyan, i është përgjigjur negativisht thirrjes së popullit për dorëheqje. Dhe pse ditët e fundit atij i është bërë ultimatum për të lënë qeverinë, sërish ka refuzuar duke nxitur më shumë zemërim tek qytetarët.

Pashinyan është në presion dhe nga partitë opozitare dhe tani pritet që të zhvillohet një seancë urgjente në Parlament për të ardhmen politike të tij.

Në pritje të dorëheqjes së Kryeministrit, mijëra protestues prej ditësh kanë mbushur sheshet në Yerevan dhe kanë bërë thirrje “Nikoll është një tradhtar”, pasi janë kundër marrëveshjes së paqes me Azerbajxhanin dhe janë shprehur se do vijojnë të protestojnë deri kur të plotësohet kërkesa e tyre.

Protestat kundër qeveris po zhvillohen lidhur me marrëveshjen të nënshkruar me Azerbajxhanit për zonën e konfliktit Nago-Karabak.

Kjo pasi sipas marrëveshjes së ndërmjetësuar me Rusisë, Arzerbajxhani do të mbajë të gjitha zonat që ka pasur dhe Armenia del e humbur./tvklan.al

Advertisement

Read Previous

Qeveria e Kosovës miraton masat e reja ANTI-COVID19

Read Next

Delegacioni i BE-së siguron 7000 komplete për përdorim personal për fëmijët që vijojnë mësimet me prani fizike në shkollat ​​fillore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *