Breaking News :

nothing found
04-12-2022

Italia planifikon vendosjen e masave më të rrepta kundër pandemisë

Advertisement

Italia po konsideron vendosjen e kufizimeve më të rrepta kundër pandemisë gjatë festave të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri.

Autoritetet janë të shqetësuar se në muajin janar mund të ketë rritje të numrit të të infektuarve me coronavirus. Të dielën turma të njerëzve u dyndën në dyqane dhe qendra tregtare, pasi vendi ka lehtësuar disa prej masave që kishte vendosur muajin e kaluar.
Më 13 dhjetor, Italia raportoi 484 vdekje të lidhura me coronavirusin. Të shtunën, ky vend tejkaloi Britaninë e Madhe, si vendi evropian me numrin më të lartë të vdekjeve.

Qeveria mund të vendosë masat nën të ashtuquajturat rregulla bllokimi “të zonës së kuqe” nga 24 dhjetori deri të paktën 2 janar, duke zgjatur orën policore gjatë natës, pastaj duke ndaluar lëvizjen jo-thelbësore dhe mbylljen e dyqaneve, bareve dhe restoranteve gjatë fundjavave dhe pushimeve, me përjashtim të atyre që shesin mallra thelbësore, raportuan mediat italiane.

“Turmat e njerëzve janë të pajustifikueshme, iracionale, të papërgjegjshme”, i tha ministri italian i çështjeve rajonale, Francesco Boccia të përditshmes italiane la Repubblica. /rel/

Advertisement

Read Previous

Zaev tregon pse u prolongua dhe kur do të bëhet regjistrimi i popullsisë!

Read Next

AAA: A është Buçkovski shenjë dështimi e Osmanit dhe Zaevit?