Dieta “Mrekullia japoneze”- dobëson 14 kg për dy javë

Mrekullia japoneze është një dietë që zgjat saktësisht dy javë. Por ekzistojnë disa rregulla që duhet të ndiqni para se të filloni të bëni dietë.

Kafja mund të zëvendësohet me çaj, por duhet të jetë pa sheqer. Përveç kësaj, asnjë alkool ose kripë nuk duhet të konsumohet gjatë dietës.

Gjatë shtatë ditëve të para të dietës do të humbni 5 deri në 7 kg.

Dieta përsëritet për shtatë ditët e ardhshme, atëherë do të humbni rreth gjysmë kilogram në ditë.

Sigurisht, humbja e peshës varet edhe nga trupi, mosha dhe metabolizmi.

Nëse nuk ndiheni mirë, ndaloni, pasi është mjaft e rëndë.

Është mirë të ndiqni dietën në mënyrë rigoroze, por nëse jeni akoma i uritur midis vakteve, mund të hani disa perime ose fruta.

Për mëngjes në dy javë pini vetëm një filxhan kafe të pastër pa sheqer, nëse preferoni mund ta zëvendësoni me çaj.

Vetëm në ditën e dytë dhe të nëntë të dietës shtoni ме kafeн një copë buke të thekur. Është mirë të pini të paktën 1.5 litra ujë në ditë.

Mos e përsëritni dietën në gjysmën e vitit të ardhshëm. Pasi të keni mbaruar, filloni të hani lehtë – mos nxitoni për produkte të skuqura dhe makarona. Ha shendetshem.

Një mrekulli japoneze është një dietë që zgjat saktësisht dy javë. Ekzistojnë disa rregulla që duhet të ndiqni para se të filloni të bëni dietë.

Kafja mund të zëvendësohet me çaj, por duhet të jetë pa sheqer. Përveç kësaj, nuk duhet të konsumohet alkool ose kripë gjatë dietës.

Gjatë shtatë ditëve të para të dietës do të humbni 5 deri në 7 kg.

Dieta përsëritet për shtatë ditët e ardhshme, atëherë do të humbni rreth gjysmë kilogram në ditë.

Sigurisht, humbja e peshës varet edhe nga trupi, mosha dhe metabolizmi.

Mos e përsërisni dietën në gjysmën e vitit të ardhshëm. Pasi të keni mbaruar, filloni të hani në moderim – mos nxitoni për produkte të skuqura dhe makarona. Ha shendetshem.

Advertisement

 

Mëngjezet për çdo ditë: kafe ose çaj pa sheqer

Ditën e parë – gjatë drekës hani dy vezë – të ziera fort, dhe për darkë bëni një sallatë të gjelbërt me lëng limoni dhe shumë pak vaj ulliri si pjatë anësore me një copë mishi të pjekur.

Ditën e dytë – në drekë, hani përsëri dy vezë të ziera fort. Darka është një sallatë, një gotë kos dhe një copë proshutë.

Në ditën e tretë – për drekë hani fruta ose perime sipas zgjedhjes suaj. Për darkë ditën e tretë, hani dy vezë të ziera fort.

Ditën e katërt – për drekë hani dy vezë të ziera dhe një gotë me lëng karote. Darka të jetë përsëri me dy vezë të ziera, shtoni pak sallatë dhe një copë proshutë.

Në ditën e pestë – për drekë hani peshk të pjekur, dhe si një pjatë anësore shtoni një domate. Darka anashkalohet.

Në ditën e gjashtë – për drekë hani dy copa pule, mundësisht të pjekura. Darka duhet të bëhet nga dy vezët tuaja tashmë të njohura dhe një karotë.

Në ditën e shtatë – dreka është me një copë mish të pjekur dhe fruta të zgjedhjes suaj. Për darkë, hani diçka sipas dëshirës suaj.

Advertisement
Advertisement

You May Also Like