Breaking News :

nothing found
01-02-2023

Demonstrata në Londër kundër masave antiCOVID-19, së paku 150 të arrestuar

Advertisement

Të paktën 150 persona u arrestuan gjatë demonstratave të mbajtura dje në Londër kundër masave të marra për frenimin e pandemisë së koronavirusit.

Policia e Londrës në një deklaratë theksoi se një numër masash u morën dje për të parandaluar tubimin e qytetarëve dhe për t’i inkurajuar ata të qëndrojnë në shtëpitë e tyre.

Gjatë ndërhyrjes policore u arrestuan 150 demostrues për shkak të shkeljes së masave kundër COVID-19, sulmit ndaj policisë dhe posedim të drogës, njoftoi policia britanike.

“Kjo ka qenë një ditë e vështirë për Policinë Metropolitane, policinë e Londrës dhe policinë britanike të trafikut. Arrestimet u bënë sepse protestuesit shkelën me qëllim ligjin, sulmuan zyrtarët tanë dhe ndërprenë trafikun”, tha Kryekomisari i Policisë Stuart Bell.

Anëtarët e nismës “StandUpX” kundër vaksinimit dhe masave anti-COVID-19 u mblodhën të shtunën në pjesë të ndryshme të Londrës, kurse policia ndërhyri, pasi të gjitha tubimet u ndaluan për shkak të karantinës së përgjithshme kombëtare./Alsat

Advertisement

Read Previous

Reeker i dërgon letër kryeministrit Zaev

Read Next

Filipçe: Deri në fund të vitit do të ndërtohen katër spitale