• 27-10-2021

Daçiç shpjegon tensionet e fundit midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kryetari i Parlamentit Serb, Ivica Daçiç,mbrëmë tha se Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, nuk është politikan naiv dhe se ai e di se deklaratat e tij të fundit për Bullgarinë nuk janë të vërteta. Daçiç tregon se ai e di se Zaev ka nevojë për pëlqimin e Sofjes për të filluar negociatat për anëtarësimin në BE. Në emisionin Hit Tweet në TV Pink, Daçiç tha se pyetja e dytë është se sa larg do të shkojë Zaev me këtë, përcjell NMK-post.

Daçiç reagoi ndaj deklaratës së Zaev se Jugosllavia ishte fajtore për ndarjen e Maqedonisë nga Bullgaria dhe se kishte një administratë Bullgare në atë vendgjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Por mos e shpall okupimin Bullgar një administratë. Bullgarët morën anën e Gjermanisë Naziste të Hitlerit dhe ne e dimë sa serioze janë mizoritë Bullgare.

Ata pështyjnë në luftën e tyre antifashiste. Këtu është Jugosllavia jo më, çfarë po prisni. “Nëse do të ishin kaq të etur për t’u përqafuar, ata nuk do të prisnin për vitin 2020,” tha Daçiç.

Bullgaria nuk e mbështeti draft kornizën për negociatat me Maqedoninë në takimin e Bashkimit Evropian në 17 nëntor, duke bllokuar fillimin e bisedimeve të pranimit të Maqedonisë në BE,

por Kryeministri Zoran Zaev tha të hënën se “një marrëveshje me Bullgarinë nuk është larg” ai beson se do të arrihet përpara Këshillit të Ministrave të BE në fillim të Dhjetorit dhe njoftoi një takim me Kryeministrin Bullgar Bojko Borisov.

Read Previous

Biden theu këmbën duke luajtur me qenin

Read Next

LSDM: Mickoski të tregojë se me cilat struktura në Bullgari bashkëpunon

%d bloggers like this: