• 25-10-2021

Cakaj: E rëndë të shohish se UÇK-ja po paraqitet më agresore se Serbia

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë Gent Cakaj ka folur për Gjykatën Speciale, arrestimet e krerëve të UÇK-së, rolin e Shqipërisë në këtë proces dhe dialogun Kosovë-Serbi.

Ai tha se në aktakuzën e Gjykatës Speciale më agresore paraqitet Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) sesa Serbia.

“Është e rëndë të shihet kjo aktakuzë kundër krerëve të UÇK-së, pasi që në hetimet që janë bërë për trafikim organësh, është vërtetuar se nuk ka pasur trafikim organësh”, ka thënë Cakaj.

Sipas tij, përpjekja për ta paraqitur UÇK-në se ka bërë luftë kundër katolikve është e papranueshme dhe mjaft tendencioze.

“Gjykata Speciale është shumë e padrejtë sepse po përndjek vetëm viktimën apo palën kosovare dhe kjo duket qartë se është e njëanshme”, tha ai./RTK/

Read Previous

Pyetet rreth shtatzënisë së Afërditës, Shpati jep përgjigjen që nuk pritej

Read Next

Taravari: Po e zgjidhim problemin me ujin për 100 vitet e ardhshme

%d bloggers like this: