• 15-05-2021

Biden rrit numrin e refugjatëve që do të pranohen në SHBA

Presidenti Joe Biden ka hequr kufizimin e numrit të refugjatëve që kishte vendosur paraardhësi i tij Donald Trump, pas reagimeve të shumta nga partia e tij, nga progresistët dhe agjencitë e refugjatëve.
Presidenti demokrat po rrit kufirin nga 15,000 në 62,500, njofton Klan Kosova.

Biden tha se shifra që ishte më e ulët “nuk pasqyronte vlerat e Amerikës”.
Raportimet thanë se presidenti ishte i shqetësuar të lejojë më shumë njerëz për shkak të një fluksi rekord në kufirin SHBA-Meksikë.
Shifra e re prej 62,500 “fshin numrin historiksht të ulët” të vendosur nga ish-presidenti Donald Trump, tha Biden të hënën, shkruan BBC.
Ai gjithashtu tha që administrata e tij synon të rrisë numrin e refugjatëve që do të pranojë vitin e ardhshëm në 125,000.

Read Previous

Vajza e Jakup Krasniqit me mesazh prekës: Ende krahëhapur presim përqafimet e lëna në gjysmë

Read Next

Kadri Veseli arrin në Mitrovicë për vizitë te babai i tij

%d bloggers like this: