Breaking News :

nothing found
10-06-2023

8 zakone që ju ndalojnë të humbni peshë

Advertisement

Nëse dëshironi të filloni të jetoni një mënyrë jetese të shëndetshme, mos nxitoni ta bëni këtë para se të dini disa detaje.
Edhe një dietë e shëndetshme mund t’ju ​​sjellë dhimbje koke nëse nuk ushqeheni siç duhet. Ne kemi përgatitur zakone të këqija, ushqime dhe pije që nuk ju lejojnë të dukeni të dobët. Pasi të mësoni se kush janë, do të jeni plotësisht të përgatitur për të filluar një jetë të shëndetshme. Këtu ato janë:
1. Çamçakëz i vazhdueshëm – për shumë gra kjo është një mënyrë për të kënaqur urinë e tyre të paktën për një kohë, por padyshim që nuk mund të jetë një zgjidhje. Çamçakëzi stimulon sekretimin e lëngjeve të stomakut, dhe kur është e kotë, domethënë nuk ka ushqim në stomakun tuaj, nuk mund të ndiheni mirë. Mund të zëvendësoni çamçakëzin me një gotë ujë për të pirë në gllënjka të vogla dhe vazhdimisht.
2. Hani shumë kripë – kripa mban ujë në trupin tuaj, gjë që shkakton fryrje të stomakut. Në fakt, është mirë kur moti jashtë është i ngrohtë sepse trupi juaj nuk është i dehidruar. Në muajt e tjerë, megjithatë, është shumë e dëmshme të marrësh shumë kripë. Mos harroni për “kripën e fshehur”, të cilën mund ta gjeni edhe në përmbajtjen e cookies. Zgjidhja më e mirë është ndalimi i ngrënies së vakteve gjysëm të gatshme dhe të gatshme.
3. Hani shumë shpejt – ndërsa hani shpejt nuk i jepni vetes kohë të mjaftueshme për të përtypur mirë ushqimin, dhe me të merrni shumë ajër. Ju gjithashtu nuk i jepni kohë trupit tuaj të kuptojë që ushqehet dhe ha më shumë sesa është e nevojshme. Mundohuni të kaloni kohë të mjaftueshme të paktën për vaktet kryesore.

4. Pini sode – pa marrë parasysh sa ju pëlqen të pini lëngje të gazuara ose birrë në ditët e nxehta të verës, do t’ju duhet ta privoni veten nga kjo kënaqësi. Flluska në filxhan – flluska në stomak. Normalshtë normale që stomaku juaj të duket i fryrë pas një kola ose ndonjë pije të gazuar. Prandaj, nëse doni të humbni peshë, do të duhet të kufizoni sa më shumë pijet e gazuara ose, më e mira nga të gjitha, t’i ndaloni ato.
5. Pini me një pip (kashtë) – hiqni kashtën nga të gjitha pijet me të cilat jeni mësuar ta përdorni. Është mjaft e mundshme që kashta plastike të jetë shkaku i ajrit në stomakun tuaj, gjë që e bën atë të fryhet.
6. Hani produkte të gatshme “dietike” – mos u mashtroni se etiketimi “pa sheqer” do të thotë se është me të vërtetë e dobishme të konsumoni këtë produkt. Për ta bërë atë të shijshëm, sigurisht që përmban ëmbëlsues artificialë që janë po aq të dëmshëm për ju. Këto substanca mbeten pothuajse plotësisht të patretura në trupin tuaj dhe shkaktojnë fryrje të stomakut. Zëvendësoni ato me fruta dhe perime.

7. Shumë fibra – ato janë të dobishme në traktin gastrointestinal, por kur në sasi të tepërt ndërhyjnë në tretjen, shkaktojnë gazra dhe çojnë në fryrje të stomakut. Kur hani ushqime me shumë fibra, përtypini ato shumë mirë për të zvogëluar barrën e stomakut.
8. Kufizoni stresin sa më shumë që të jetë e mundur – pavarësisht se sa i rreptë jeni në një dietë, nëse trupi juaj është i ekspozuar ndaj stresit serioz, ai do t’ju parandalojë të keni figurën që dëshironi të arrini. Pushoni mirë, mos u lodhni pa nevojë dhe mos lejoni që faktorë të jashtëm të ndikojnë në gjendjen tuaj mendore. Kur të jeni të qetë, trupi juaj do të arrijë pamjen e dëshiruar shumë më lehtë.

Advertisement

Read Previous

Kuriozitet – Pse gratë duhet të majnë këpucë me taka?

Read Next

A do të kenë të drejtë të votojnë mërgimtarët në zgjedhjet e 14 shkurtit? (Dokument)