• 28-11-2021

Vdes në moshën 96 vjeçare i mbijetuari nga sulmi me bombë atomike në Hiroshima

I mbijetuari i bombës atomike në Hiroshima dhe aktivisti i çarmatimit bërthamor, Sunao Tsuboi, ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

Nihon Hidankyo, grupi i të mbijetuarve nga bomba atomike që ai drejtoi, tha se shkaku i vdekjes ishte një rrahje e parregullt e zemrës e shkaktuar nga anemia. Ai vdiq më 24 tetor në një spital në Hiroshima.

Tsuboi ishte 20 vjeç kur Shtetet e Bashkuara hodhën një bombë atomike në vendlindjen e tij më 6 gusht 1945. Ai ishte duke shkuar për në shkollën e inxhinierisë kur goditi bomba, duke vrarë 140,000 njerëz.

Tre ditë më vonë, një bombë e dytë bërthamore ra në Nagasaki, duke vrarë 70,000 njerëz të tjerë. Japonia u dorëzua zyrtarisht më 15 gusht.

“Pësova djegie në të gjithë trupin, lakuriq, u përpoqa të ikja për rreth tre orë më 6 gusht, por më në fund nuk mund të ecja më”, tha Tsuboi në vitin 2016.

Tsuboi fitoi vetëdijen 40 ditë pas bombardimit, por ishte aq i dobët sa që duhej të fillonte duke u zvarritur. Një pjesë e veshit i ishte zhdukur për shkak të djegieve. Më vonë, ai zhvilloi kancer dhe sëmundje të tjera.

Përvoja e tij e bëri atë të bëhej një avokat i shquar për të mbijetuarit e bombës atomike. Misioni i tij jetësor ishte një botë pa bërthama, shkruan DW, transmeton Klankosova.tv.

“Unë mund të toleroj vështirësitë për hir të lumturisë njerëzore. Mund të vdes nesër, por jam optimist. Nuk do të dorëzohem kurrë. Ne duam zero armë bërthamore”.

Tsuboi ishte një nga të mbijetuarit që takoi presidentin amerikan Barack Obama në vizitën e tij historike në Hiroshima. Ai mbajti duart e presidentit të parë në detyrë të SHBA-së që vizitoi Hiroshimën dhe madje qeshi.

Ai la pas dy vajza dhe një djalë. Shërbimet funerale u mbajtën në fillim të javës vetëm me familjen e ngushtë, në përputhje me dëshirat e tij për t’i mbajtur ceremonitë të ulëta

Read Previous

Defekti në gypin kryesor të ujësjellësit, la pa ujë lagjen “Korabi” /Dervishi: Me projektin e SECO këto probleme do të zgjidhen përgjithmonë

Read Next

Bruksel, Kyriakides: Po rriten rastet COVID-19 në BE, vaksinohuni!

%d bloggers like this: