Breaking News :

nothing found
14-08-2022

Mësuesja nga Skënderaj pret të hyjë në “Guinness” me flamurin e Kosovës

Advertisement

Mësuesja Arbnora Fejza-Idrizi nga Skënderaji, e emocionuar po e pret ditën kur juria e Librit të Rekordeve Botërore “Guinness” do të vlerësojë punën e saj, mozaikun e bërë me letra origami që shpërfaq flamurin e Republikës së Kosovës, më të madhin e këtij lloji të bërë ndonjëherë në botë.

Dy herë fituese e çmimit të parë në Guinness, në vitin 2018 dhe në vitin 2019, Arbnora për çmimin e tretë është angazhuar që nga korriku i vitit 2020, duke i dedikuar rreth katër orë në ditë formimit të mijëra letrave origami, krahas obligimeve familjare si nënë e tre fëmijëve dhe mësimdhënëse e nivelit parashkollor në Skënderaj.

Ajo bashkë me dhjetëra nxënës nga ky rajon, vendosën për rreth 14 orë letrat shumëkëndëshe në një sallë sporti të mbyllur, të cilat formuan në mozaik flamurin e shtetit më të ri në Evropë, në përmasa prej 1.216 metrash katrorë.

Me këtë punë, po synohet të thyhet rekordi të cilin për momentin e mban një shkollë në Mongoli, me një punim prej 1.167 metrash katrorë.

Kanë punuar katër orë punë në ditë për katër muaj Frymëzimi për këtë art, Arbnora thotë për Anadolu Agency (AA) se i ka lindur nga koha e studimeve në Fakultetin e Edukimit në Prishtinë, ndërsa më vonë këtë mjeshtri e ka ushtruar me nxënësit e saj.

“Gjithë procesi i punës ka zgjatur mjaft, për arsye se janë të përgatitura 127.400 copë letra origami. Secila copë letre ka kërkuar 15 teknika arti origami, kështu që kam filluar që nga muaji korrik (2020), domethënë katër muaj me nga katër orë punë në ditë me Edonën (bashkëpunëtore) kemi realizuar të gjitha letrat. Ka qenë një proces i gjatë por tërë punën e kemi finalizuar brenda një dite, ditën e shtunë, më 6 shkurt, dhe flamuri është 1.216 metra katrorë”, thotë ajo.

37-vjeçarja nga Skënderaji e cila për ta finalizuar këtë projekt me kosto rreth shtatë mijë euro mori mbështetje nga Komuna e Skënderajit dhe bizneset private, thotë se ka qenë e vështirë sjellja e zyrtarëve të “Guinness-it” në Kosovë për shkak të kostos.

Advertisement

Read Previous

Ura e Bosforit ndriçohet me ngjyrat e flamurit të Kosovës

Read Next

Kosovarët sulmohen në Mal të Zi, ka të lënduar