• 18-04-2021

Merkel mbështet një “izolim të shkurtër kombëtar”

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është e pajtimit që për një përiudhë të shkurtër të shtrëngohen kufizimet kundër përhapjes së koronavirusit të ri, tha zëdhënësja e saj të mërkurën.
Merkel mbështet thirrjet për një “bllokim të shkurtër kombëtar”, tha Ulrike Demmer, duke vënë në dukje se sistemi shëndetësor i vendit ishte nën presion. Ajo tha se ekziston një rritje prej pesë për qind e hospitalizimeve në kujdesin intensiv gjatë 24 orëve të fundit.
Merkel dhe udhëheqësit rajonalë do të takohen të hënën.
Gjermania ka qenë pjesërisht e mbyllur që nga nëntori i vitit 2020. Por, javët e fundit ka shënuar rritje të numrit të të infektuarve me koronavirus.
Autoritetet kanë thënë se kjo situatë është krijuar nga varianti britanik i virusit.
Të mërkurën Gjermania regjistroi gati 10.000 raste të reja me koronavirus në të gjithë vendin, megjithëse Instituti për Sëmundje Infektive “Robert Koch” paralajmëroi se numri real mund të ishte më i lartë për shkak të një vonese në raportim gjatë festës së Pashkëve./REL/

Read Previous

Rasti “Mafia”, VMRO: Mickoski ka pasur kontakte vetëm me Zaevin

Read Next

Zaev: Për arsye shëndetësore takimi me opozitën shqiptare do të mbahet javën tjetër

%d bloggers like this: