• 15-05-2021

KSI propozon karantin dy javore për personat që vijnë nga Britania e Madhe

Komisioni për Sëmundjet Infektive në takimin e sotëm në mëngjes miratoi një masë të re që propozon 14 ditë vetë-izolim për të gjithë qytetarët që do të vijnë drejtpërdrejta nga Britania e Madhe, përcjellë nmk-post.

 

 

 

Kjo masë e re e propozuar kufizuese për hyrjen në vend do t’i propozohet Shtabit të Koordinimit të Përgjithshëm dhe u miratua në mënyrë parandaluese pas informacionit që një mutacion i ri i koronavirusit që po përhapet në Angli. Komisioni për Sëmundjet Infektive aktualisht nuk po shqyrton mundësinë për të propozuar një masë shtesë – si një të detyrueshëm PCR për hyrjen në vendin tonë.

 

 

 

Ministria e Shëndetësisë u bën apel të gjithë qytetarëve që udhëtojnë të respektojnë protokollet shëndetësore, siç janë mbajtja e detyrueshme e maskës mbrojtëse në makinë ose mjete të tjera transporti dhe transportuesit që të respektojnë masën e numrit të udhëtarëve në mënyrë që të mbrojnë shëndetin e qytetarëve./Nmk-post/

Read Previous

Leao bëhet pjesë e historisë në Serie A

Read Next

Hoti për ardhjen e mërgimtarëve: Do të kujdesim që situata të jetë nën kontroll

%d bloggers like this: