• 28-11-2021

Karakaçanov: Identiteti maqedonas nuk ka ekzistuar para vitit 1944

Zv. kryeministri dhe ministri Bullgar i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov përsëri u shfaq në mediat lokale me një ton të ashpër dhe agresiv në lidhje me mosmarrëveshjen me Maqedoninë.

“Ju nuk mund të kafshoni dorën që ju mbështet dhe që ju shtrihet me një vullnet të mirë vëllazëror, në një kuptim të drejtpërdrejtë. Vëllazërisht, sepse ne jemi një popull dhe flasim të njëjtën gjuhë. Çfarëdo që ata të më thonë dhe të shpjegojnë në lidhje me identitetin, i cili ishte shumë i lashtë, çdo person normal që ka lexuar më shumë se pesë faqe të historisë në lidhje me Maqedoninë e di se një identitet i tillë, maqedonas, i ndarë nga bullgarishtja, nuk ekzistonte para vitit 1944”, Karakaçanov.

Sipas tij, problemi është se nuk ka media bullgare në Maqedoni.
“Nuk ka media bullgare në Maqedoni. Ka serbisht, ka të gjitha llojet, por nuk ka asnjë bullgar. Shkupi vazhdon të pretendojë se ata ishin një shoqëri normale, demokratike dhe pluraliste. Në 30 vjet që kur Maqedonia ka qenë shtet i pavarur, asnjë media e vetme bullgare nuk ka vendosur të marrë një licencë dhe të zgjerohet”, shtoi zv. kryeministri bullgar./Telegrafi/

Read Previous

Kryetari i Parlamentit të Turqisë për vizitë në Shkup

Read Next

BE pritet sot të miratojë vaksinën Pfizer/BioNTech

%d bloggers like this: