Breaking News :

nothing found
12-08-2022

Filipçe: Edhe vendet e BE-së kanë probleme në sigurimin e vaksinës

Advertisement

Në një prononcim për “Politico”, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe komentoi situatën aktuale me blerjen e vaksinave në Evropë dhe vendin tonë.

Ai tha se nuk e sheh blerjen e vaksinave si një çështje politike ose gjeopolitike dhe se ruajtja e shëndetit publik ishte një përparësi.

Filipce theksoi se të gjitha vendet e Bashkimit Evropian aktualisht po përballen me mungesa dhe sfida në prokurimin e vaksinave.

“Ne të gjithë përballemi me sfida me qasjen në vaksinim. Vendet e BE po përballen me sfidat e tyre. Unë mendoj se mekanizmi për solidaritetin evropian është vonë, por jo se nuk do të realizohet”, tha Filipçe./Telegrafi/

Advertisement

Read Previous

E gjithë Athina nga sot në “lockdown”

Read Next

Neymar lëndohet 5 ditë para ndeshjes me Barçën