• 18-04-2021

Dje u regjistrua numri më i ulët i infektimeve që nga Korriku në Maqedoni

Medical workers treat a patient with COVID-19 in the intensive care unit at the University Hospital (CHUV) during the state of emergency of the coronavirus disease (COVID-19) outbreak, in Lausanne, Switzerland, Friday, April 3, 2020. Countries around the world are taking increased measures to stem the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus which causes the Covid-19 disease. (KEYSTONE/POOL/Laurent Gillieron)

Pas një kohe të gjatë, dje numri i rasteve të reja me COVID-19 ka qenë nën 100. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit janë bërë 700 testime, ndërsa 83 raste rezultuan pozitiv. Numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë është 81.804, prej të cilëve 59.560 janë shëruar, ndërsa 2.456 kanë ndërruar jetë. Numri i rasteve aktive është 19.698. Deri tani janë bërë gjithsej 394.329 testime për coronavirus, informon nmk-post.

 

Në qendrat-covid në vend trajtohen 598 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë me coronavirus, ndërsa numri i përgjithshëm i të hospitalizuarve në kryeqytet është 984.

Të gjitha spitalet klinike disponojnë me shtretër të lirë. MSH njofton se është në kontakt të vazhdueshëm me të gjitha spitalet dhe nëse ka nevojë, kapacitetet do të zgjerohen./Nmk-post/

Read Previous

Konkursi i ri për polic në Maqedoni, ja sa do të pranohen

Read Next

Biden akuzon departamentin e mbrojtjes të SHBA-së për pengesa në tranzicion

%d bloggers like this: