Breaking News :

nothing found
25-06-2022

Covid-19: Masa të reja që hyn në fuqi nesër

Advertisement

Masat e reja kufizuese fillojnë nesër, ndërkaq numri i të inferktuarve të ri me Covid-19 nuk ndalet.
Zbatimi i masave kufizuese të miratuara nga Qeveria me rekomandimin e Komisionit për Sëmundjet Infektive fillon nesër. Me masat që do të jenë në fuqi deri më 20 janar, orari i punës i ambienteve të hotelierisë do të shkurtohet në 6 pasdite, dhe organizimi dhe mbajtja e festimeve në Vitin e Ri dhe festat fetare të ndaluara është e ndaluar.
Masat nuk lejojnë organizimin e një viti të ri në hapësira të hapura dhe të mbyllura nga persona fizikë dhe juridikë. Kjo vlen edhe për institucionet publike, për shkak të të cilave komunat dhe të gjitha organizatat e krijuara nga vetëqeverisja lokale udhëzohen që përveç çdo mbledhjeje grupore dhe organizimit të festimeve me rastin e Vitit të Ri të ardhshëm dhe festave fetare, festimet që janë tashmë të mundshme të planifikuar.

Masat kufizuese përfshijnë ndalimin e hoteleve për organizimin e festimeve me rastin e Vitit të Ri të ardhshëm dhe festave fetare. Dhe ata, nëse kanë organizuar tashmë festime të Vitit të Ri, duhet t’i anulojnë ato.
Në ambientet e hotelierisë (hotele, motele, bujtina) dhe restorantet e tyre orari i punës është i kufizuar në 21:00. Ata do të jenë në gjendje të punojnë ekskluzivisht për mysafirët në bord dhe vetëm gjatë shërbimit të vakteve. Orari i punës në kafeteritë, baret dhe baret në objektet e akomodimit hotelier është i kufizuar deri në orën 18:00.

Masat e reja ndalojnë gjithashtu marrjen me qira të shtëpive të fundjavës dhe objekteve të tjera turistike për akomodim, për tubime në grupe dhe organizimin e festimeve me rastin e Vitit të Ri të ardhshëm dhe festave fetare, përveç personave nga e njëjta familje.
Dje, bilanci i kovidit ishte 865 raste të reja, 641 pacientë u rikuperuan dhe 25 njerëz vdi*qën. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, dhe Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski, dhe punëtorët shëndetësorë gjithashtu dërguan një mesazh për të qëndruar në shtëpi për pushime, dhe qeveria filloi një fushatë për kremtimin e përgjegjshëm.

Filipçe përsëri apeloi që të mos dilte gjatë kësaj periudhe nëse nuk ka ndonjë nevojë të madhe për të. Ai vlerësoi se kufijtë e hapur nuk janë rrezik për përkeqësimin e situatës epidemiologjike. Përkundrazi, tha ai, transmetimi lokal është rreziku kryesor i mundshëm dhe kjo është arsyeja pse masa të tilla kufizuese.

“Njerëzit nuk duhet të grupohen në tribuna. “Gjatë festave të ardhshme, festimeve, në prag të Vitit të Ri, qytetarët duhet të qëndrojnë brenda familjeve të tyre, sepse ne pamë që mini grupe vijnë nga atje ku ka më shumë njerëz nga më shumë familje,” tha Filipce.
Në fjalimin e tij vjetor, Presidenti Pendarovski u bëri thirrje qytetarëve të festojnë festat e ardhshme me familjet dhe të dashurit e tyre.
“Vitin e kaluar, si komb, ne kaluam Golgotën më të madhe që as qytetarët tanë më të vjetër nuk e mbajnë mend. Kemi paguar një çmim të madh, mbi 2100 bashkëqytetarë tanë humbën jetën, shumë familje mbetën të palumtur përgjithmonë. Duke ju përgëzuar për të gjitha festat e ardhshme, unë dua, jo vetëm si President, por si njëri prej jush, t’ju kërkoj t’i festoni në shtëpi me të dashurit tuaj për të ruajtur gjënë më të çmuar që kemi – shëndetin dhe jetën. Kur të kemi duruar gjatë gjithë vitit, me maska, karantinë, izolim dhe lëvizje të kufizuar, ju lutemi, duroni edhe një muaj para se të fillojmë të kthehemi në normalitet. Do të ketë kohë për të dalë, për të shoqëruar dhe për të biseduar me miqtë dhe shokët. “Por kemi humbur shumë njerëz për të përballuar tragjedi të reja njerëzore dhe familjare,” tha Pendarovski.

Presidenti foli në mbështetje të Aleancës së SHBA, por tha se mbajtja e pavarësisë nuk ishte përgjigjja.
“Ajo që sigurisht po na pret është një valë e re e fushatave negative që do të dekurajojnë njerëzit nga vaksinimi duke përhapur teori konspirative në mediat sociale.” Prandaj, fushata e vaksinimit, e cila natyrisht do të jetë mbi baza vullnetare, do të duhet të drejtohet përmes shembujve personalë. “Ne nuk duhet të lejojmë, në shekullin e 21-të, për çështje kaq serioze, sharlatanët gjysmë të shkolluar dhe mjekët e sharjeve të mbizotërojnë në emrat dhe institutet më të mëdha shkencore që në dy shekujt e kaluar, nga shfaqja e vaksinave të para, shpëtuan miliona jetë”, tha Pendarovski. Adresa ishte një takim me Ministrin Filipçe, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, Gjeneral Lejtnant Vasko Gjurcinovski dhe Drejtorin e CMC, Stojance Angelov, ku ata shkëmbyen informacione mbi situatën aktuale me Covid-19, si dhe masat dhe aktivitetet e autoriteteve kompetente për të luftuar pandemi.

Profesionistët e shëndetësisë mbështesin fushatën “Festoni me Përgjegjësi”. Ka kohë, thonë ata, për partitë dhe partitë e mëdha. Ne nuk duhet të relaksohemi tani, duhet të shmangim grupimet.
“Nëse kjo 2020 na mëson ndonjë gjë, është e sigurt që familjet tona dhe të dashurit tanë janë më të rëndësishmet. Në atë frymë, le të festojmë pres9

Advertisement

Read Previous

Grubi: Për autostradën Shkup – Bllacë do të punojmë ditë e natë

Read Next

Gjykata Speciale sot seancë të re për Thaçin dhe të tjerët

%d bloggers like this: