• 27-10-2021
  1. Home
  2. Shëndeti

Category: Shëndeti

Tre llojet e njerëzve më të urryer dhe të dëmshëm

Tre llojet e njerëzve më të urryer dhe të dëmshëm

Makiavelist, Narcist, Psikopat nënklinik. Tre lloje njerëzish që plotësojnë njëri -tjetrin në ligësi, tre modele të sjelljes që janë të ngjashme me njëri -tjetrin, por gjithashtu paraqesin dallime interesante. Le të shikojmë gjetjet dhe përfundimet…

Read More
Mos e hani këtë frut nëse keni problem me veshkat

Mos e hani këtë frut nëse keni problem me veshkat

Nëse dyshoni se keni probleme me veshkat, ushqimi i mirë dhe një dietë e duhur janë esenciale për ju që të qëndroni të shëndetshëm.Kjo nënkupton se ju duhet ta kufizoni ngrënien e disa ushqimeve, sikurse…

Read More
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni pije me gaz çdo ditë?

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni pije me gaz çdo ditë?

Pijet me sheqer me siguri që i provoni herë pas here. Përtej shijes, nga këto pije diskutohet shpesh efekti i tyre në shëndet. Efekt për të cilin mund të mos mendoni shpesh pasi të kthesh…

Read More
Seksologu: Mos e shmangni seksin, i nxehti mposhtet me të nxehtë

Seksologu: Mos e shmangni seksin, i nxehti mposhtet me të nxehtë

Seksologu Hajrullah Fejza ka përçuar një mesazh tek publiku kosovar lidhur me marrëdhëniet seksuale përgjatë stinës së verës. Fejza, në emisionin ‘Natë Vere’ të transmetuar në T7, ka bërë një analogji interesante teksa ka shpjeguar…

Read More
Si mund të ndihmojë dieta juaj në menaxhimin e migrenës kronike?

Si mund të ndihmojë dieta juaj në menaxhimin e migrenës kronike?

Shumë njerëz kanë zbuluar se sulmet e tyre të migrenës shkaktohen nga ushqime specifike. Filloni një ditar ushqimi që përfshin atë që hani në çdo kohë. Nëse një ushqim shkakton një migrenë, koha midis ngrënies…

Read More
REFUZUAN TË VAKSINOHEN, 117 PUNONJËS SHËNDETËSORË PEZULLOHEN NGA PUNA

REFUZUAN TË VAKSINOHEN, 117 PUNONJËS SHËNDETËSORË PEZULLOHEN NGA PUNA

Në qytetin Pordenone në verilindje të Italisë, sot u pezulluan 177 punonjës shëndetësorë, pasi refuzuan të vaksinohen. Sipas medieve lokale, 46 prej tyre janë infermierë dhe pjesa tjetër janë mjekë. 117 punonjësit nuk u paraqitën…

Read More
Për stresin dhe zemrën, 7 ushqime ideale të pasura me magnez

Për stresin dhe zemrën, 7 ushqime ideale të pasura me magnez

Magnezi është një prej mineraleve më të dobishme për organizmin. Bashkë me kalçiumin dhe kaliumin, magnezi luan një rol thelbësor për shëndetin e zemrës, muskujt dhe kockat. Ai ndihmon kundër pagjumësisë, depresionit, migrenës. Përpara se…

Read More
Studimi i Harvardit: Shuplakat mund të ndikojnë në zhvillimin e trurit të fëmijës

Studimi i Harvardit: Shuplakat mund të ndikojnë në zhvillimin e trurit të fëmijës

Dhuna fizike ndaj fëmijëve dhe veçanërisht goditjet në kokë përveç traumës fizike dhe mendore që shkakton, ndikon në funksionimin dhe zhvillimin e trurit, sipas një studimi të ri nga Universiteti i Harvardit. Studimi, i botuar…

Read More
7 punët me nivelet më të larta stresuese

7 punët me nivelet më të larta stresuese

Presioni kohor, aksionet e kujdesit të lartë shëndetësor ose sfidat e tjera ndërvepruese mund të shtojnë stres në përgjegjësitë ndaj punës. Kirurgët kanë profesionin pothuajse më të vështirë për shkak të lëvizjeve të gjata dhe…

Read More
Jeni të lodhur, keni dhimbje, nuk keni disponim – provoni të flini pa jastëk

Jeni të lodhur, keni dhimbje, nuk keni disponim – provoni të flini pa jastëk

Edhe pse të rrallë janë njerëzit qe flenë pa jastëk, fjetja me të ndoshta nuk është mënyra më e mirë për të pushuar, sepse mund të ndikojë në organizëm dhe në disponim. Fjetja pa jastëk…

Read More