Breaking News :

nothing found
12-08-2022

Bora përfshin Stambollin, arrin deri në 30 cm

Advertisement

Bora e madhe dhe temperaturat nën zero përfshinë veriperëndimin e vijës bregdetare të detit Marmara gjatë fundjavës së kaluar, me më shumë reshje dëbore në rajonin e Trakës, duke filluar nga mbrëmja e 15 shkurtit, raportohet nga shërbimi shtetëror meteorologjik i Turqisë. Reshjet e forta lokale të dëborës, të cilat kanë rritur deri në 30 cm, veçanërisht në pjesët veriore dhe të brendshme të Stambollit, pritet të jenë efektive deri më 18 shkurt, ndërsa disa pjesë të metropolit do të shohin ende reshje dëbore drejt fundjavës së ardhshme, megjithëse me diell, sipas shërbimit meteorologjik.Moti i acartë do të vazhdojë të paraqesë rrezik për automjetet, paralajmëroi shërbimi i motit, duke shtuar se reshjet e mëdha të borës mund të shkaktojnë ndërprerje të transportit. Së bashku me reshjet e borës, erërat e forta goditën Stambollin vonë në 14 shkurt, duke rrëzuar pemët në rrugë. Rreth 44 pemë u rrëzuan në të gjithë qytetin gjatë natës, sipas Departamentit të Zjarrit të Stambollit. Askush nuk u lëndua në incidente. U deklarua se disa rrethe madje pësuan ndërprerje të energjisë ndërsa disa shtylla elektrike u rrëzuan për shkak të stuhive të forta. Teksa në Greqi dëbora e dendur ngadalësoi trafikun në shumë rrugë kryesore në të gjithë kryeqytetin grek mëngjesin e kësaj të marte dhe ndaloi shumicën e transportit publik në qendër të qytetit, përfshirë hekurudhën elektrike ISAP, si dhe ndërprerjen e energjisë elektrike./Epokaere/

Advertisement

Read Previous

Nga zjarri në një objekt në Tetovë, vd es 1 person

Read Next

Lidija Nedelkova shkarkohet nga posti i gjykatëses supreme