Breaking News :

nothing found
19-08-2022

Biden zbuloi pakon e ndihmave anti Covid-19 prej 1.9 trilion dollarë 

Advertisement

Presidenti i SHteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka paralajmëluar një pako lehtësimi prej 1.9 trilion dollar për kujdes shëndetësor dhe ekonomik, për të zbutur pasojat e shkaktuara nga Covid-19.. Kjo është bërë e ditur nga vet Presidenti Biden i cili ka shpërndarë një shkrim të gazetës së njohur amerikane Washington Post. NMK-Post po e përcjell të plotë shkrimin, të përkthyer në gjuhën shqipe.

Biden zbuloi pakon e ndihmave 1.9 trilion dollarë për lehtësimi të kujdesit shëndetësor dhe ekonomik

I gatshëm për të trashëguar një katastrofë të kujdesit shëndetësor dhe një ekonomi të përkeqësuar, Presidenti i zgjedhur Joe Biden po vendos një plan ndihme emergjente prej 1.9 trilion dollarë të enjten mbrëma, që do të shërbejë si një provë e hershme e aftësisë së tij për të larguar kombin nga katastrofat pandemike dhe për të bërë mirë për premtimet e tij për të bashkuar Kongresin e ndarë.
Paketa e gjerë është krijuar për të synuar krizat që Biden do të përballet me marrjen e detyrës më 20 janar, me një seri dispozitash që ofrojnë ndihmë të drejtpërdrejtë për familjet, bizneset dhe komunitetet amerikane dhe një fokus kryesor në testimin e koronavirusit dhe vaksinat, prodhimin dhe shpërndarja, përderisa vala pandemike vazhdon.
Biden po synon të marrë mbështetjen e republikanëve për masën, thanë zyrtarët e lartë të tranzicionit, megjithëse me pakoja me vlerë prej gati 2 trilion dollarë, ka të ngjarë të jetë shumë e lartë për t’u gëlltitur nga shumë republikanë. Por pasi bëri fushatë si një zbatues i marrëveshjes dy-partiake, Biden dëshiron që të paktën t’u japë republikanëve mundësinë për të pranuar përpjekjen e tij të parë legjislative si president.
Çfarë ka në planin emergjent kundër Covid-19  të Biden prej $ 1.9 trilionë

“Ne mendojmë se ka një mirëkuptim të gjerë për nevojën urgjente të momentit, të menjëhershme të krizës dhe nevojës për të vepruar,” u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës së Biden përpara fjalës. “Dhe kështu që ne shpresojmë që idetë që janë paraqitur këtu dhe veprimi që pasqyrohet këtu, është diçka për të cilën ka shumë mbështetje dhe ju do të shihni se Presidenti i zgjedhur sonte kërkon një lloj lëvizjeje drejt pragmatizmit dhe unitetit, të përpiqesh, të bësh diçka ”.
Paketa titullohet “Plani Amerikan i Shpëtimit”. Zyrtarët e Biden e përshkruan atë si një paketë masash emergjente për të përmbushur nevojat e menjëhershme ekonomike dhe të kujdesit shëndetësor të vendit, për t’u ndjekur në shkurt nga një plan më i gjerë i ndihmës.
Propozimi, të cilin Biden do ta paraqesë në një fjalim në 7:15 pasdite. Koha Lindore të Enjten mbrëma, vjen në një kohë kritike për kombin. Më shumë se 4,200 njerëz në Shtetet e Bashkuara vdiqën nga koronavirusi të Martën, një rekord i ri i ri ditor. Gjithashtu, rimëkëmbja ekonomike duket se po zmbrapset, me pretendimet e papunësisë që shkojnë në një lartësi të re që nga gushti, pasi gati një milion njerëz kërkuan papunësi javën e kaluar.
Plani vjen  gjashtë ditë para inaugurimit të Biden, dhe një ditë pasi Dhoma e Përfaqësuesve fajësoi Presidentin Trump, duke nënvizuar sfidën e presidentit të zgjedhur për të provuar të kalojë pikën e tij kryesore të axhendës edhe pasi Senati ka të ngjarë të përfshihet në një gjyq për fajësimin. Biden ka shprehur shpresën që Senati të mund të shkojë njëkohësisht përpara në axhendën e tij, ndërsa kryen edhe një gjyq për fajësimin, megjithëse është e paqartë se sa mund të funksionojë në praktikë.

Plani përmban një mori dispozitash që bazohen në afërsisht 4 trilion dollarë që Kongresi tashmë i ka kushtuar adresimit të pandemisë, e cila përfshinte një masë prej 900 miliardë dollarësh që Trump nënshkroi në dhjetor të cilën Biden e ka përshkruar vazhdimisht si biznes të papërfunduar.
Ajo është e ndarë në tre zona kryesore: 400 miliardë dollarë mjete për të luftuar koronavirusin me më shumë vaksina dhe testime, ndërsa rihap shkollat; më shumë se 1 trilion dollarë në ndihmë të drejtpërdrejtë për familjet, përfshirë përmes pagesave stimuluese dhe rritjes së përfitimeve të sigurimit të papunësisë; dhe 440 miliardë dollarë për ndihmë për komunitetet dhe bizneset, përfshirë 350 miliardë dollarë në fonde emergjente për qeveritë shtetërore dhe lokale.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden tha më 8 janar tha se ai do t’i japë përparësi shpërndarjes së ndihmës emergjente për bizneset e vogla. (Washington Post).
Plani do të synojë të realizoj planin e Biden për një program universal të vaksinimit, duke i kushtuar 20 miliardë dollarë këtij qëllimi, si dhe 50 miliardë dollarë për një “zgjerim masiv” të testimit dhe 130 miliardë dollarë për të ndihmuar shkollat ​​të rihapen në mënyrë të sigurt. Midis shumë synimeve të paraqitura në propozim, Biden shpreson të japë 100 milion vaksina në 100 ditë dhe të rihapë shumicën e shkollave publike në të njëjtën kornizë kohore.
Udhëheqësi i shumicës së re të Senatit Charles E. Schumer (DN.Y.) e kishte nxitur Biden të merrte parasysh një çmim më të lartë se ai që fillimisht po shikonte për propozimin, sipas një burimi të njohur me rrjedjën e procesit, i cili foli në kushte anonimiteti për të rrëfyer se madhësitë dhe fushat e paketës tejkaluan pritjet e një numri të ekspertëve të jashtëm, ndërsa iu përgjigjën kërkesave të ekonomistëve për një investim të ri të madh për ta çuar ekonominë në një bazë më të shëndoshë.

“Ne kemi nevojë për më shumë stimul. Në Shtetet e Bashkuara, për fat të mirë, ka hapësirë ​​fiskale për ta bërë këtë, “tha Drejtori Menaxhues i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva në një intervistë me The Washington Post, duke shtuar se ajo favorizonte” mbështetjen e konsiderueshme “.
Legjislacioni përfshin një numër përparësish të kërkuara nga Demokratët e lartë të Kongresit, duke përfshirë disa nga anëtarët më liberalë, nga rritja e pagës minimale federale në 15 dollarë në orë për të shtuar miliarda fonde për kujdesin e fëmijëve.
Biden bën thirrje për rritjen e përfituesve federal të papunësisë

Gjatë përkthimit mund të ketë lëshime, për të cilat ju kërkojmë ndjesë paraprakisht.

Shkrimi i pëotënë gjuhën angleze: https://www.washingtonpost.com/us-policy/2021/01/14/biden-stimulus-covid-relief/?fbclid=IwAR3bAhwiiJcf574PoXQ_Ceaj3ExH-nofhi0JQFhOvCoK2ZvAYTv75wqG_Vg

Advertisement

Read Previous

Gates po projekton bllokimin e diellit që të zvogëlohet ngrohja globale, çfarë mund të shkojë keq

Read Next

Ftohti më i madh dhe bora më e madhe në Manastir